
Нині демографічна ситуація в Україні виглядає загрозливою, такою, що в буквальному сенсі вимагає щоденної боротьби за населення, і має базуватися на стратегічних програмних підходах. Лише в січне-червні поточного року країна природним шляхом втратила 205 тис. людей ( за весь 2020р. – 272 тис.), на 100 смертей в державі нині припадає 38 народжень, хоча рік тому на сто померлих було 48 немовлят. Такими темпами цього року ми можемо втратити до 400 тис. осіб природної чисельності населення. Це неприпустимі, неможливі цифри, за ними – гальмування будь-якого економічного розвитку, інноваційно-інтелектуальна пустеля. Таку думку висловив голова Національної тристоронньої соціально-економічної ради, , президент УСПП Анатолій Кінах.
«Враховуючи, що такі демографічні тенденції, як старіння населення, скорочення народжуваності, мають глибокі коріння і давне походження, їх подолання повинно нести виключно системний характер, розроблятися і втілюватися в життя на перспективу. У тісному партнерстві роботодавці, профспілки, профільні наукові інститути, Національна академія наук, парламент повинні розробити і затвердити національну стратегію подолання демографічної кризи, а потім низку відповідних програм, які стосуються розвитку економіки та промисловості, в тому числі в секторальному напрямку; як загальної, так і професійної освіти, медицини, підтримки молоді, запобігання трудової міграції, продуктивної зайнятості, розширення соціальних програм тощо. Лише таким чином Україні вдасться покинути п’ятірку гірших країн світу з скорочення населення, куди вона нині потрапила», – наголосив лідер промислової спільноти.
Анатолій Кінах наголосив на необхідності якомога скорішому проведенню перепису населення, який відповідно до стандартів ООН повинен відбуватися раз на 10 років, а останній раз проходив в країні у 2001р. Його мета – не лише взнати точну цифру населення, а й окреслити різні вікові, соціальні групи, визначити їх за станом доходів, з’ясувати міграційні процеси всередині країни тощо. Все це є вкрай важливо для ефективної соціально-економічної політики.
Голова НТСЕР підкреслив, що характер роботи на довгу перспективу не повинен зменшувати увагу до демографічних проблем при підготовці бюджету на 2022 рік, обов’язково супроводжуючої його програмі соціально-економічного розвитку. Вже в найближчій перспективі в країні мають бути закладені параметри промислового розвитку, просування малого і середнього бізнесу, покращення освіти, зростання тривалості і якості життя, що повинно бути реальними кроками запобіганню стрімкого падіння чисельності населення.