Необхідна чітка програма збільшення посівної площі в західних та центральних областях України

Facebook Поділитись
Необхідна чітка програма збільшення посівної площі в західних та центральних областях України

Поки вони є умовно безпечними. На Херсонщині, Миколаївщині, Харківщині тощо тривають бойові дії, непоодинокі випадки мінування ворогом сільськогосподарської техніки, загроза мінування російськими окупантами полів.

Відтак, науковці вважають, що від 20 до 30 % полів, що використовуються для вирощування озимих зернових, кукурудзи та соняшнику в Україні, можуть бути не засіяні або залишаться неприбраними впродовж сезону 2022–2023 рр.

Водночас більше 3 млн. українців тимчасово переселилися на захід України, рятуючись від бомбардувань і інших воєнних злочинів рф, що збільшило нерівномірність попиту на продовольчу продукцію.

На це звернули увагу в УСПП.

Промислово-підприємницькі кола пропонують уряду та місцевим обласним військовим адміністраціям (Львівська, Тернопільська, Рівненська, Волинська, Івано-Франківська, Вінницька, Хмельницька та ін..) ухвалити більш чіткі плани по збільшенню посівних площ та забезпечити матеріально-технічну частину – пальне, насінневий матеріал, добрива, робочі руки.

«Зокрема, передовсім йде мова про залучення до посівної кампанії приватних домогосподарств, котрі володіють земельними ділянками та не використовують їх за призначенням. Держава могла б централізовано взяти їх в оренду, цим самим збільшивши масштаб згаданої ініціативи. Це була б форма державно-приватного партнерства. Або ж напряму стимулювати фермерські господарства, забезпечуючи їх паливно-мастильними матеріалами, із зобов’язанням закупівель потім готової продукції. Проблему дефіциту техніки можна вирішити шляхом кооперації між ОТГ та навіть областями, також серед переселенців є аграрії, що володіють досвідом операторської роботи з с/г машинами, інженери тощо» , - відзначили в УСПП.

Наступним кроком є розвиток в умовно безпечних областях логістичної та складської інфраструктури, підсилення потужностей місцевих переробних підприємств.

«Тил має взяти на себе завдання максимального забезпечення продовольством країни.  Тут потрібні системні рішення та водночас миттєва міжмуніципальна кооперація. Хочемо відзначити, що уряд також розуміє всю серйозність питання продовольчого забезпечення під час війни з рф та відзначає його, як одне із пріоритетних. Прийняті рішення про скасування акцизу на пальне, відміну реєстрації агротехніки,  заборону експорту добрив тощо. Відтак лишається глобальне завдання – як за рахунок посівних площ на заході та в центрі країни частково і тимчасово замістити аграрні потужності  українського півдня і сходу, де йдуть бої», - зазначив президент УСПП Анатолій Кінах.

На погляд лідера ділової спільноти, для АПК, як і для решти бізнесу зараз критично важливо отримати доступ до безвідсоткових кредитів. Кабмін ухвалив постанову для фінансової підтримки фермерів із земельним банком до 10 тис га та обігом не більше 20 млн євро на рік.

Проте по ланцюжку АПК є не тільки самі фермери, але й, наприклад, постачальники запчастин для техніки, переробка і т.д. , яким також необхідні антикризові позики.

Ці пропозиції опрацьовуються, у тому числі, і в Національній тристоронній соціально-економічній раді. Зі сторони роботодавців і профспілок є й додаткові ініціативи щодо працевлаштування українців, що втратили роботу через війну, збільшення операційних можливостей підприємств, котрі здійснили релокацію на захід України тощо.