НТСЕР ініціює зустріч Прем'єр-міністра із представниками промислових галузей, що постраждали від стрибка цін на енергоресурси

Facebook Поділитись
НТСЕР ініціює зустріч Прем'єр-міністра із представниками промислових галузей, що постраждали від стрибка цін на енергоресурси

На даній робочій зустрічі пропонується, серед іншого, розглянути контроль виконання  доручення очільника уряду, прийнятого в жовтні після зустрічі із головою Національної тристоронньої соціально-економічної ради Анатолієм Кінахом, об'єднаннями промисловців, роботодавцями, профспілками. Ще тоді йшлося про потребу  відпрацювання заходів по мінімізації негативного впливу стрімкого росту цін на енергоносії для промисловості.

Наразі ситуація загострилася, а дій з боку Кабміну досі немає.

Якщо уряд не вживатиме заходів в найближчий місяць, 50% індустрії стане збитковою. Про це свідчать результати регіональних досліджень УСПП.

За результатами електронних біржових торгів на Українській енергетичній біржі середньозважені ціни на природний газ у продажу ресурсу грудня з ПДВ (по всіх умовах оплати) пропонуються на рівні  36 282,33 грн/тис. куб. м, ресурсу січня по передоплаті 52 750 грн/тис. куб. м.

Такі тарифи для переробної галузі, тепличного господарства, хімпрому, хлібопекарів і т.д непідйомні. Вартість блакитного палива зросла в 5 разів.

За численними повідомленнями виробників скла, майже третина підприємств галузі зупинилися у виробництві. Підтримується мінімальна робота спеціалізованих плавильних печей, на що спрямовується газ, проте на виході продукції немає. Ризик у тому, що такі підприємства, у разі їх зупинки, не зможуть відновити роботу.

Про зупинку деяких підприємств текстильного виробництва говорить і Укрлегпром.

В хімпромі свого часу зупинився найбільший в Європі Одеський припортовий завод.

За таких обставин у наступному році аграрії отримають тільки 25-30% потрібного їм обсягу добрив. Під загрозою весняні польові роботи.

Вже зараз Україні стрімко дорожчають мінеральні добрива (+30%), що використовуються в агросекторі для посівних кампаній.

Є ризик повної втрати тепличного господарства, вже нині 30% виробництва зупинили роботу, адже технічно неможливо поставити вирощування тепличних культур "на паузу", змінити температуру тощо. "Потрібне відпрацювання спільних заходів по мінімізації негативних наслідків для цих галузей, особливо в частині соціально-значущих груп товарів - продовольчих першої групи та ін.", - підкреслив голова НТСЕР, президент УСПП Анатолій Кінах.

Проблема також в тому, що зросли тарифи не тільки на газ, але й електрику. В УСПП підрахували, що в річному вимірі ріст цін на електрику для виробників взагалі становив +84%.

"Уряд повинен розглянути механізми адресної підтримки тих галузей промисловості, що найбільше постраждали від зростання цін на енергоносії", - підкреслили учасники засідання НТСЕР 23 грудня.

Вони погодили підготовку відповідного звернення на ім'я Прем'єр-міністра Д.Шмигаля.

Передбачається, що робоча зустріч очільника уряду із промисловцями, роботодавцями, представниками НТСЕР може бути організована в найближчі терміни. На ній пропонується погодити низку підготовлених експертною спільнотою рішень (стимули для галузей, кредитування, збільшення видобутку українського газу тощо), започаткувати роботу спеціальних робочих груп, що розуміються на специфіці кожної конкретної галузі.