Обмін полоненими має стати часткою загальнонаціонального комплексного плану з відновлення територіальної цілісності та миру на сході України

Facebook Поділитись
Обмін полоненими має стати часткою загальнонаціонального комплексного плану з відновлення територіальної цілісності та миру на сході  України

Безумовно, повернення полонених додому останніми днями – подія позитивна і радісна для самих бранців, їх сімей, українського народу, який переживає за долю  наших у неволі. Але такий обмін полоненими може дати результат, якщо він є не окремим актом, а часткою загальнонаціонального комплексного плану з відновлення територіальної цілісності та миру на Донбасі. Таку думку в ефірі національного телеканалу висловив президент УСПП Анатолій Кінах. 

«Нам доводилося говорити про такий план не раз.  Треба було ще перед паризькою зустріччю ухвалити на засіданні Ради національної безпеки та оборони України комплексний план повернення східних територій і припинення військових дій, затвердити його Указом Президента і пред’явити світові, державам –  нашими союзникам, Росії як позицію Україна. Позицію, на якій вона буде триматися як на фундаменті, хоча і допускаючи певні компроміси. Безумовно, такий документ передбачає переформатування мінських домовленостей: спочатку мають йти контроль над державним кордоном (а це більше 400 км), забезпечення безпеки на нині непідконтрольній території, а потім всі решта заходи, включаючи вибори в місцеві органі влади. Обмін полоненими – одна з часток такого  потужного документу», – переконаний А.Кінах. 

Він висловився, що такому резонансному процесу не потрібні політизація, пошук політичних електоральних дивідендів,  нагнітання протистояння в суспільстві – треба проявляти сконсолідованість та серйозність підходів. 

«Немає сумніву, що видача «беркутівців» – це значна ціна, яку довелося сплатити,  що планка відповідальності влади піднята дуже високо. Саме тому народ, ділова громада вимагає обов’язково довести всі майданівські справи, як і одеські, до винесення вироків, нехай заочних, та  їх широкого оприлюднення. І за кордоном злочинців та замовників злочинів мають знати і створювати по мірі можливості навколо них відповідну атмосферу. Тільки таким чином можна буде довести, що справедливість існує, що верховенство права в нашій державі понад усе. Факти,  що за стільки років розслідування так і не було завершено, що існувала відверта тяганина з зміною слідчих, прокурорів, говорять про вибірковість права в Україні, нагальну необхідність встановлювати його верховенство і так налагоджувати довіру людей до правоохоронної системи, влади»,– вважає лідер ділової спільноти.  

Анатолій Кінах погодився з тим, що прийняття  бранців з території так званих ДНР-ЛНР і передача з українського боку туди ж містить в собі певні ризики, дає аргументи для відомої тези Кремля про «внутрішньо-український конфлікт». Завданням України було    і є чітко назвати агресора і в середині країни, і для міжнародних партнерів. Такі моменти ще раз підкреслюють необхідність загальнонаціонального плану звільнення Донбасу, та й Крим не можна забувати, де усі сторони конфлікту будуть регламентовані належним чином. 

«Важливою проблемою держави є те, щоб люди, що повернулися з полону, швидко увійшли в соціально-економічне життя країни. Це особлива відповідальність, багато з них перенесли страждання, є нездоровими. Саме тому необхідно ухвалення державної програми підтримки таких людей, власне, як і біженців, як і ветеранів АТО. Ми не можемо допустити, щоб цей прошарок населення був оставлений напризволяще», – зауважив він.  

На його думку, такі факти, як слабкість правоохоронної системи, яка так і не довела справи Майдану до кінця, значне падіння промвиробництва наприкінці року,  проблеми дефіциту бюджету – це все події одного порядку, беспрецедентної деградації влади, зниження її якості. Президенту треба зробити відповідні висновки ї додати зусиль з її оздоровлення. 

«І наостанок: навіть в таких тонких справах, як переговори про обмін полоненими, треба більше спілкуватися з народом, прозоро доводити населенню логіку подій, ціну як кожного кроку, так  і його відсутності. Громадяни повинні знати правду, бо правда, навіть неприємна, це довіра, а довіра – це сконсолідованість народу, без чого ні звичайні, ні гібридні війни не виграються. Громадянське суспільство має контролювати такі процеси, і ми в структурованих громадських організаціях докладемо для цього максимум зусиль», – підсумував Анатолій Кінах.