Підсумки конференції в Берліні: задекларовані наміри інвестицій на мільярди доларів необхідно втілювати в життя

Facebook Поділитись
Підсумки конференції в Берліні: задекларовані наміри інвестицій на мільярди доларів необхідно втілювати в життя

Конференція з відновлення України URC24 у Берліні стала вже третім таким заходом міжнародного рівня від початку повномасштабної війни рф проти України. Попередні конференції в Лугано та Лондоні, схоже, були більш орієнтовані на відбудову, пошук на це ресурсів (50 млрд. в рамках UkraineFacility тощо), тоді як у німецькій столиці говорили переважно про енергетику. Щоправда основною темою було надання Україні сучасних зразків озброєння (тих же Taurus, наприклад), втім, конкретних кроків по її завершенню не відбулося.

Прикметно і те, що на заході не було профільних урядовців (міністра інфраструктури – не призначений, голови Держвідновлення тощо).

«Завершили конференцію з угодами, меморандумами, контрактами за кожним із напрямків… За кількістю та масштабністю укладених бізнесових угод під час конференції ми бачимо, що наші партнери готові вкладати кошти в український бізнес, виходити на український ринок», – наголосила перший віцепрем’єр-міністр - міністр економіки України Юлія Свириденко на закритті конференції, повідомляє Укрінформ.

Загалом, як кажуть організатори, за два дні у Берліні було укладено 110 міжнародних угод на загальну суму на 16 млрд євро.

Втім, звертають увагу в Антикризовому штабі стійкості економіки в умовах воєнного стану, здебільшого ці угоди стосуються все тієї ж програми UkraineFacility, ще понад 1 млрд доларів обіцяно виділити у рамках Координаційної групи G7+ з надання допомоги енергетичному сектору України.

«В енергетичній сфері дійсно підписали чимало угод, проте з урахуванням фактору часу, дуже важлива наявність конкретних проєктів, контрактів, термінів реалізації тощо», - підкреслив голова Антикризового штабу, президент Українського союзу промисловців і підприємців Анатолій Кінах.

Оскільки рф зруйнувала вже половину енергопотужностей України, вочевидь, потреба тільки цього сектору – десятки мільярдів доларів. Вже зараз наша держава готується проходити нелегку зиму із дефіцитом електроенергії (про це кажуть як офіційні особи, так і частка експертів). Загалом же, про що говорили ще в 2022 році в Лугано – на відбудову України потрібні 600-700 млрд.доларів, адже йдеться і про модернізацію промисловості, підтримку МСБ, відбудову житлового фонду, логістики тощо.

Позитивним сигналом за підсумками конференції в УСПП вважають готовність низки європейських та американських компаній відкривати спільні консорціуми в ОПК на території України.

«Виробники зброї – одні із найбільш обережних, втім і найбільш впливових бізнесів, і такі рішення свідчать про непохитну позицію підтримки союзниками перемоги України», - прокоментував Анатолій Кінах.

В цілому УСПП вважає, що конференція в Берліні була зосереджена на важливих, хоча вже і досить звужених у порівнянні із Лугано та Лондоном, питаннях. Головне – наповнювати задекларовані наміри, підписані угоди та меморандуми практичним змістом.

Тут багато що залежить саме від української сторони: потрібна активізація Національної ради з відновлення, наповнення економічної платформи «Зроблено в Україні» конкретними завданнями і планами дій для галузей промисловості, поліпшення інвестиційного клімату, страхування воєнних ризиків, масштабування програм доступного кредитування виробників комерційними банками та ін.