
Національна тристороння соціально-економічна рада висловлює серйозну тривогу щодо відсутності погодженої комплексної роботи уряду, парламенту та національного банку з створення суб’єктам економки умов доступу до кредитних ресурсів, підготовки та впровадження програм поступового сприятливого економічного розвитку. Доступність кредитних ресурсів є не просто першочерговим фактором пожвавлення промисловості і підприємництва, нарощування темпів розвитку, модернізації промисловості в умовах пандемії, цього потребує національна економічна безпека. Так в НТСЕР прокоментували підвищення Національним банком України облікової ставки до 8,5% річних після підвищення її до 8% у липні.
«Одночасно банком з початку IV кварталу поточного року буде зменшено проведення операцій з довгострокового рефінансування і процентного свопу. І підвищення ставки, і обмеження рефінансування відбувається в момент, коли економіка після тривалих локдаунів і втрат, зумовлених пандемією, потребує активної підтримки! Такі рішення суперечать світовим практикам, які активно використовують різноманітні стимули оновлення виробництв в постковідний період, в тому числі – «включають» програми доступу до кредитних ресурсів низької вартості, а то і безоплатних, підтримки платоспроможності внутрішнього ринку і споживачів, зайнятості, протекціоністських заходів для промисловості – імпортозаміщення, локалізації виробництв тощо. Такі рішення ухвалюються спільно урядами, парламентами та центробанками. На цьому фоні антибізнесові дії українського національного банку виглядають алогічно», – переконаний голова НТСЕР Анатолій Кінах.
Він наголосив, що проблема поглиблюється у зв’язку з тим, що значна частка доходної частини держбюджету у 2020-2021рр. (до 60%) виконується за рахунок внутрішніх і зовнішніх фінансових позичань. Це створює руйнівну конкуренцію між державою і реальною економікою – не на користь останньої. Доходність ОВДП добігає до 11-12% річних, що вкрай негативно впливає на вартість кредитів для бізнесу, робить банківську систему заручницею паперових спекуляцій, відучує від скрупульозної роботи з промисловцями і підприємцями.
НТСЕР вважає проблему доступу економіки і промисловості до кредитних ресурсів пріоритетною і включив її у план роботи в найближчий період. Роботодавці наполягають на проведенні розширеного спільного засідання Національного банку та уряду за участі парламенту та об’єднань промислової спільноти задля розгляду проблеми реального кредитування економіки і розробки та ухвалення відповідної державної програми з цього питання.