Підвищення податків із 1 грудня: відсутність перехідного періоду створює нові виклики для бізнесу

Facebook Поділитись
Підвищення податків із 1 грудня: відсутність перехідного періоду створює нові виклики для бізнесу

Президент України підписав закон №11416-д, що передбачає підвищення податкових ставок. Документ набуде чинності вже 1 грудня, що створює низку проблем для бізнесу через відсутність перехідного періоду для адаптації. У рамках цього рішення Український союз промисловців і підприємців (УСПП) вкотре наголошує на ризиках, які виникають у зв’язку з такими діями.

Головні виклики для бізнесу:

ü  Відсутність перехідного періоду. Бізнесу не надано часу для адаптації до нових ставок податків. Це особливо критично на тлі складної економічної ситуації.

ü  Паралельні обтяження. Одночасно з податковими змінами проводиться аудит і перебронювання працівників, що ускладнює функціонування підприємств. Досі є проблеми із необґрунтованим блокуванням податкових накладних, неефективна комунікація між митницею і податковою, через що експортери часто стають заручниками цього фактору.

ü  Відсутність фінансової прогнозованості. Підвищення податків не супроводжується комплексними програмами, які могли б підтримати економіку. Зокрема, не передбачено розширення програм кредитування підприємств; стимулів для бізнесу, що інвестує у власну енергоефективність; податкових стимулів для інноваційних компаній.

ü  Замороження соціальних стандартів до 2027 року. Це зумовлюватиме подальше зниження платоспроможності і попиту на внутрішньому ринку, на який, окрім викликів війни, тиснутиме також соціально-економічний фактор.

Такі умови можуть стати каталізатором спаду ділової активності. Натомість замість зміцнення економічної самодостатності можливе зростання тінізації бізнесу, зменшення інвестицій та скорочення робочих місць.

Що необхідно зробити?

УСПП пропонує наступні заходи:

ü  Впровадити перехідний період. Надати бізнесу мінімум півроку для адаптації до нових податкових ставок.

ü  Розробити програми підтримки. Запровадити:

o   доступне кредитування для підприємств;

o   фінансові стимули для бізнесів, які впроваджують заходи з енергоефективності;

o   стимулюючі умови для підприємств – податкові та регуляторні послаблення - які працюють у складних умовах, зокрема на прифронтових і деокупованих територіях.

ü  Врахувати регіональні та соціальні аспекти. У законі передбачити пом’якшення для:

o   ФОПів, що працюють у зонах бойових дій або на деокупованих територіях;

o   підприємців, які тимчасово втратили працездатність через стан здоров’я, є зайнятими у волонтерських проєктах, працевлаштовують ВПО, ветеранів війни  тощо.

Очікується, що Верховна Рада голосуватиме за правки до закону, які врахують інтереси бізнесу на прифронтових територіях. УСПП підтримує ці ініціативи та закликає до більш системного підходу в ухваленні податкових рішень, погоджених діях з іншими соціальними партнерами – роботодавцями та профспілками.

УСПП готовий до діалогу з Урядом та парламентом для напрацювання ефективних рішень, що стимулюватимуть розвиток економіки без надмірного податкового тиску на бізнес. Антикризовий штаб стійкості економіки в умовах воєнного стану, що діє під його егідою, вже надав комплексні пропозиції в РНБОУ, де готується проєкт «Стійкість економіки в особливий період», а також перебуває в постійних робочих комунікаціях із Комітетами ВРУ, Офісом президента, Кабміном.