Підвищення тарифу на транспортування газу негативно вплине на промисловість України - УСПП

Facebook Поділитись
Підвищення тарифу на транспортування газу негативно вплине на промисловість України - УСПП

Підвищення тарифу на послуги транспортування природного газу на вхід в газотранспортну систему з 101,9 грн/тис м3 до 464,9 грн/тис м3 та на вихід з 124,16 до 502,50 грн за м³, матиме суттєві негативні наслідки для промислового сектору України.  Особливо з огляду на  повномасштабну війну рф проти України, яка триває вже три роки, та потребу нарощувати обсяги індустріально-серійного виробництва товарів, необхідних для оборони та відбудови.

Нагадаємо, відповідний проєкт постанови про встановлення нових тарифів на послуги транспортування природного газу на 2025-2029 роки запропонувала НКРЕКП. За роз'ясненнями до Національної комісії вже звернулися представники парламенту, повідомляють ЗМІ.

Серед очікуваних наслідків для промисловості - передусім зростання собівартості продукції. Оскільки газ використовується в процесах виплавки сталі, зростання тарифу суттєво підвищить витрати на виробництво в металургії, яка і так зазнала критичних втрат через війну.

В хімічній промисловості виробництво мінеральних добрив є енергомістким і залежним від газу, що також призведе до підвищення цін на продукцію. Газ також є важливим елементом для теплової обробки та упаковки в харчовій промисловості, що вплине на вартість кінцевої продукції.

Зростання витрат змусить українських виробників підвищувати ціни, що ускладнить експорт і зробить їх менш конкурентоспроможними на міжнародних ринках.

Умови воєнного стану вимагають від підприємств додаткових витрат на забезпечення безпеки та стабільності енергопостачання. Підвищення тарифу лише посилить фінансовий тиск, кажуть в Українському союзі промисловців і підприємців.

Разом із Антикризовим штабом стійкості економіки в умовах воєнного стану експерти надали низку пропозицій в енергетичному секторі РНБОУ, Уряду та парламенту. Питанням посилення енергетичної безпеки було присвячене спеціальне засідання Антикризового штабу.

“Важливо, щоб НКРЕКП надала детальні розрахунки і пояснення щодо підвищення тарифів, а також розрахунки того, як цей крок вплине на економіку та окремі галузі”, - підкреслили в УСПП.

В діловому союзі виступають за відхилення проєкту постанови, котрий пропонує ріст тарифів відразу в 4 рази.

Поруч із тим, в тарифній політиці має бути адресний підхід до  підприємств критичної інфраструктури або експортно-орієнтованих галузей - джерел поповнення валютного запасу країни.

Важливо врахувати, що промисловість і без того функціонує в умовах високих ризиків, а значне підвищення витрат може призвести до закриття підприємств та зростання безробіття.

Для запобігання кризовим явищам необхідно забезпечити прозорість у процесі прийняття рішень, підтримати підприємства через державні програми, стимулювати енергоефективність та розвивати альтернативні джерела енергії.

Український союз промисловців і підприємців готовий сприяти активному діалогу між Урядом, регулятором та бізнесом для розробки ефективних рішень.