
У Швейцарії триває міжнародна конференція із питань повоєнного відновлення України Ukraine Recovery Conference 2022.
Український уряд презентував попередній план відбудови інфраструктури, першочергово критичної, житлового фонду і т.д. Всього йдеться про суму в 750 млрд. доларів та часові рамки в 10 років. До розробки цього документу долучилися експерти Національної ради з відновлення, до складу робочих груп котрої входять і представники Українського союзу промисловців і підприємців, Об’єднання організацій роботодавців України.
Загалом пріоритети в плані визначені коректно та актуально: відновлення та модернізація житла та інфраструктури регіонів, розширення та інтеграція логістики з ЄС, енергетична незалежність та зелений курс і т.д.
Втім, закладання основ для відбудови має ґрунтуватися на чіткій стратегії підтримки і розвитку економіки.
На цьому наголошують в Українському союзі промисловців і підприємців.
Тому тут пропонують паралельно із презентацією, скажімо так, міжнародного плану дій для західних партнерів, доповнити його нагальними програмними завданнями, які гарантують ефективність впровадження зазначених там ідей.
Необхідно прийняти програму спільних дій уряду, Національного банку, Верховної Ради для формування ефективної системи кредитування бізнесу. Робота у фінансовому секторі включає в себе питання рефінансування банків, впровадження стимулів для комерційних фінустанов залучати капітали в пріоритетні програми відновлення, поступово знижувати вартість кредитних ресурсів тощо.
«Така програма повноцінно запрацює не одномоментно. Запасу часу і міцності обмаль, потрібно впроваджувати її вже зараз, щоб бізнес міг вижити завтра», - каже президент УСПП Анатолій Кінах.
Ставка в економіці воєнного стану повинна бути не на сировинний тип виробництва, а на індустріально-інноваційний. Підприємства ОПК, машинобудування, переробка, будівництво – все це повинно вийти на передній план. Йдеться про забезпечення країни базовою необхідною продукцією, створення робочих місць, вирішення проблеми із працевлаштуванням внутрішньо переміщених осіб (яких більше 12 млн).
Це ж стосується і умов для повернення біженців і трудових мігрантів з-за кордону. Базово – їм потрібно знати, де вони будуть жити, чи є в країні позитивна динаміка росту кількості пропозицій працевлаштування і оплати праці.
Для залучення інвестицій, на які, безумовно, очікує і уряд, і сам бізнес – необхідно сформувати в Україні максимально прозорий діловий клімат. Таке завдання передбачає ефективну антикорупційну боротьбу, гарантування прав приватного власника, верховенства права.
Логічним кроком є створення чесної конкуренції на ринку, мова йде про демонополізацію економіки, створення рівних правил гри для всіх.
Наразі УСПП, Антикризова рада громадських організацій, НТСЕР підготували та направили на адресу очільника уряду Д.Шмигаля низку пропозицій ділового експертного середовища.
Також бізнес закликає долучити до обговорення Плану трансформації органів виконавчої влади представників реального сектору економіки. Необхідно чітко розуміти пріоритети їх розвитку, функції і тільки після цього ухвалювати рішення про структуру і кількість працюючих в органах виконавчої влади.
«Попередній план для західних партнерів Україна представила. Зараз потрібно розробити внутрішній комплексний план дій по розвитку економіки воєнного стану. Ці документи – план зовнішній і внутрішній – мають бути взаємопов’язані та працювати на єдину мету – перемогу над ворогом та прискорену відбудову України», - підсумував Анатолій Кінах.