План відновлення і модернізації України потрібен вже зараз

Facebook Поділитись
План відновлення і модернізації України потрібен вже зараз

Попри активну фазу війни, Україні вже зараз потрібно працювати над системним відновленням та модернізацією економіки. Це завдання має стати спільним пріоритетом влади, бізнесу, громадянського суспільства та міжнародних партнерів.

Про це йшлося на спільному засіданні Антикризового штабу стійкості економіки в умовах воєнного стану та УСПП, до якого долучилися представники Уряду, НАНУ, профспілки, роботодавці, експерти.

«Відсутність стратегічного програмно-цільового підходу ставить під загрозу довгострокове відновлення держави. Потрібно вже зараз напрацювати потрібні проєкти для відбудови та модернізації, також більш ефективної демографічної, податкової, монетарної політики, залучати ресурси для їх втілення», - наголосив президент Українського союзу промисловців і підприємців Анатолій Кінах.

УСПП послідовно пропонує перехід до індустріально-інноваційної моделі економіки, яка враховує європейські стандарти та статус України як кандидата на вступ до ЄС. Головними елементами такої моделі є:

  • Розвиток переробної промисловості та створення доданої вартості. Сировинна економіка не забезпечує умов для довготривалого розвитку бізнесу та збереження людського потенціалу.
  • Підвищення рівня локалізації. Розвиток виробництв із високою локальною складовою створює нові робочі місця, стимулює внутрішній ринок і знижує залежність від імпорту.
  • Міжнародна конкурентоздатність продукції.

Світовий досвід свідчить, що економіки, орієнтовані на експорт сировини, стикаються зі стагнацією. Агресивна війна рф вже призвела до того, що понад 5 млн українців стали біженцями за кордоном. Для повернення цих людей та забезпечення майбутнього їхніх сімей Україні потрібна розвинена економічна інфраструктура. Що також більш ніж справедливо для тих громадян, які живуть в Україні, сплачують податки, зміцнюють обороноздатність держави.

В УСПП та Антикризовому штабі висловилися за жорстку необхідність активізації роботи Національної ради з відновлення (утворена Указом Президента № 266/2022 в квітні 2022 року). Її робота має корелюватися із Програмою дій Уряду, спрямовуватися на широке залучення приватного капіталу, розбудову правової держави та дієве викорінення корупції на всіх рівнях (під час війни корупція має розглядатися як мародерство і каратися відповідно).

Антикризовий штаб постійно проводить аудит галузей національної економіки та формує конкретні пропозиції по їх розвитку, наполягаючи, до прикладу, на більш ефективній монетарній, особливо грошово-кредитній політиці. Наразі рівень кредитування в Україні – один із найгірших в Європі, становить близько  15% від ВВП, у той час, як в Чехії чи Польщі він 80% і 70% відповідно. У той же час, як не парадоксально, банківська система України продовжує нарощувати надприбутки – за 10 місяців цього року +126 млрд. гривень

Це сигналізує про необхідність глибокої реформи монетарної, грошово-кредитної політики, яка дозволить створити сприятливі умови для бізнесу.

В умовах постійних руйнувань цивільної, енергетичної та транспортної інфраструктури від єдності дій соціальних партнерів залежить майбутнє України. УСПП разом із Антикризовим штабом стійкості економіки наполягають на масштабуванні виробництва, зокрема оборонно-промислового комплексу, дотичних галузей, бюджетоутворюючих сфер для забезпечення ресурсоємності держави.

«Без координації дій між владою, бізнесом і суспільством, значного підвищення ефективності державного управління ми ризикуємо втратити шанс на швидке відновлення. Часу для зволікань немає», - підкреслив Анатолій Кінах.


Україна має всі можливості для створення ефективної, сучасної економіки. Однак для цього потрібні прозорі правила, чіткий стратегічний план і злагоджена робота всіх секторів. Потрібно діяти системно, використовуючи найкращі практики та досвід міжнародної спільноти.