Програми повоєнного відновлення України мають містити значні стимули для повернення біженців

Facebook Поділитись
Програми повоєнного відновлення України мають містити значні стимули для повернення біженців

За даними ООН, майже 5 млн. українців знайшли прихисток за кордоном, рятуючись від російської агресії. Переважно це жінки із дітьми, люди похилого віку. Наразі, згідно соціологічних опитувань, 73% з них прагне повернутися в рідні домівки. Проте, якщо війна затягнеться, а масштаби руйнувань, спричинених обстрілами військами рф мирних міст, збільшаться, то значній частині переселенців просто нікуди буде повертатися. 

Томудержава має впроваджувати програми адаптації для переміщених осіб, і одним із головних факторів тут є забезпеченість житлом.

Про це йшла мова, у тому числі, на засіданні Антикризового штабу допомоги бізнесу, організованому УСПП за участі уряду, НБУ, голів обласних військових адміністрацій. Також про «цифрове будівництво», за якого деталізовані проєкти нових споруд (школи, житлові будинки і т.д.) розробляються за допомогою інтерактивних систем, а потім швидко втілюються в життя – говорили і в рамках онлайн-зустрічі ділової ради Україна-Литва.

«Наші литовські друзі готові допомагати із відновленням житлового фонду в Україні, пропонують швидкі, але якісні рішення. Наразі потрібно сконцентруватися на співпраці із конкретними містами –  наприклад, Бучею, Ірпінем тощо – та почати спільний проєкт». – наголосив президент УСПП Анатолій Кінах.

У діловому союзі переконані, що потрібно знаходити ресурси на конкретні проєкти відбудови житлового фонду вже зараз. Адже повоєнне відновлення України, її інфраструктури та економіки залежить, у тому числі, від повернення українців з-за кордону. Це робочі руки, розвиток бізнесу, промисловості і т.д.

Одним із напрямів також залишається планування і розширення житлового фонду в західних областях України. Тут перебуває не менше 5 млн. внутрішніх переселенців. Не виключено, що за час війни люди інтегруються на новому місці і якась частина з них не буде повертатися у свої регіони. Окрім того, за програмою релокації підприємств, до 1,5 тис. виробництв можуть бути перенесені в 9 західних областей (наразі переїхало близько 121 підприємств). 

З огляду на це, УСПП вважає, що краще відмовитися від ідеї спорудження тимчасового житла на користь міцних будинків на роки.

 «Треба будувати в дуже стислі терміни, але якісно житло для українців, що втратили свої домівки», - вважають експерти ділового союзу.

Нагадаємо, Україна оголосила про програму відшкодування за зруйноване війною житло.

За оцінками міністерства розвитку громад та територій, в Україні більше 6,8 тис. зруйнованих або пошкоджених через війну будівель. Новий виток агресивної військової атаки рф на Харків, Миколаїв, схід і південь України загалом може значно збільшити масштаби руйнувань.