
Право на гідну оплату праці, рівні умови доступу до соціальних благ, викорінення гендерних та ін. стереотипів у кар’єрі – все це є складовими соціальної справедливості та невід'ємною складовою розвитку держави.
На цьому наголосили учасники прес-конференції до Всесвітнього дня соціальної справедливості. Серед них – голова Національної тристоронньої соціально-економічної ради, президент УСПП Анатолій Кінах, голова Федерації профспілок України Григорій Осовий, координатор МОП в Україні Сергій Савчук, директорка Державного центру зайнятості Юлія Жовтяк, представники міністерства економіки тощо.
Присутні акцентували на пріоритетних проблемах до вирішення: це депопуляція населення, трудова міграція, розрив між прожитковим кошиком та реальним рівнем життя, тіньова зайнятість та ін.
«Україна наразі перебуває в непростих умовах, захищає свій сувернітет та територіальну цілісність. Треба докласти значних зусиль і до розвитку економіки, подолання тенденцій деіндустріалізації. В цих умовах соціальний діалог – це подушка безпеки і ефективний механізм прийняття рішень. Саме тому відновлення діяльності Національної тристоронньої ради – дуже позитивний сигнал. На засіданні, участь в якому взяли міністр економіки Юлія Свириденко, координаторка системи ОНН в Україні Оснат Лубрані, інші наші партнери, ми виокремили вищезгадані пріоритети роботи до 2023 року, та почали вже над ними працювати. Йдеться як про прийняття конкретних законопроєктів, так і ухвалення стратегії для національного ринку праці», - зазначив Анатолій Кінах.
За 11 місяців 2021 року природня чисельність населення скоротилася на 380 тис. осіб. В країні, за підрахунками МОП, міжнародних експертів – до 1,7 млн. безробітних. Вітчизняні фахівці зауважують, що рівень безробіття відчутно не скорочується. Секторальних, державних програм на ринку праці немає – попри численні пропозиції та навіть вимоги роботодавців і профспілок. Є сподівання, що дану проблематику вдасться вирішити НТСЕР, яка активно включилася в даний напрям.
Григорій Осовий акцентував на потребі забезпечення гідних умов праці на виробництвах. 5-7 тис. працівників щороку отримають травми під час роботи на підприємствах. Профспілки, інші соціальні партнери, НТСЕР підтримали відповідний законопроєкт про безпеку і умови праці.
Координатор МОП в Україні Сергій Савчук, у свою чергу, акцентував на потребі виконання Україною вже взятих на себе зобов’язань, норм міжнародних конвенцій, європейських директив тощо.
«Україна має найбільший пакет технічної допомоги від МОП серед країн центральної і східної Європи», - повідомив він.
Водночас, Анатолій Кінах також відмітив, що розбудова соціальної справедливості, держави загального добробуту – можлива тільки при наявності працюючої економіки. Сировинна структура, деіндустріалізація, відсутність умов для ведення бізнесу – це все перешкоджає створенню великої кількості робочих місць із конкурентними заробітними палатами.
УСПП запропонував уряду прийняти зрештою антикризові програми підтримки підприємництва і промисловості, як це ще 2 роки тому почали впроваджувати країни ЄС та США.
І хоча чимало завдань ще належить вирішити, деякі з цих пропозицій так чи інакше вже знайшли втілення в ініціативах на державному рівні. Так, директорка Державного центру зайнятості Юлія Жовтяк повідомила, що безробітні громадяни, які втім хочуть відкритий свій бізнес, можуть отримати поворотню допомогу від держави в розмірі майже 100 тис. грн терміном на 3 роки. Якщо ж вони працевлаштують інших безробітних громадян з числа малозабезпечених – то є можливість не повертати державі даний кредит. По нюансам служба зайнятості обіцяє консультувати кожного зацікавленого.
Нагадаємо, щороку 20 лютого відзначається Всесвітній день соціальної справедливості, який проголосила Генеральна Асамблея ООН. В її резолюції визнана необхідність подальшого нарощування зусиль міжнародної спільноти в сфері викорiнення бідності, забезпечення повної зайнятості, достойної роботи, рiвних прав чоловіків і жінок, соціальної справедливості.
В Україні вже вибудовані чіткі цілі побудови справедливого суспільства та механізми їх досягнення, які базуються на ратифікованих Європейській соціальній хартії (переглянутій), конвенціях Міжнародної організації праці, Європейському кодексi соціального забезпечення, Цілях сталого розвитку в Україні, Програмі МОП Гідної праці для України тощо.