
Україна, котра може отримати статус кандидата на вступ до ЄС вже цього року, раніше взяла на себе зобов’язання по декарбонізації економіки і скорочення промислових викидів. Попри війну цей процес не є згорненим, ми диверсифікуємо джерела надходження енергії, розвиваючи зелену енергетику.
Одним із перспективних напрямів є воднева енергетика. Раніше Український союз промисловців та Національна академія наук України вже проводили попереднє дослідження в даній царині. Україна має достатні ресурси для виробництва кілька мільйонів кубометрів водню в рік та інфраструктуру для його передачі європейським партнерам.
На цьому наголосив перший віце-президент УСПП Сергій Прохоров - учасник дискусії з водневої енергетики, організованої Держенергоефективності разом із «Energy Club».
Він розповів, що при діловому союзі створено Центр декарбонізації, де буде опрацьовано, окрім іншого, й питання водневих технологій і проєктів.
«Переконаний, що маємо структурувати водневу економіку і місце країни у ній з прагматичних позицій. Перш за все, з огляду на ресурсну базу, але з фокусом на національні можливості використання водню», - зауважив Голова Держенергоефективності Валерій Безус.
На державному рівні ведеться активна робота над розвитком водневої енергетики. У рамках створеної на базі Міненерго робочої групи, яку очолює заступниця Міністра енергетики Юлія Підкоморна, розроблено проєкт Водневої стратегії.
Водночас, важливо сформувати професійне середовище для напрацювання подальших дій стосовно трансформації економіки.
Зокрема, однією з перших тем обговорення є ресурсна база для виробництва водню.
Своє бачення щодо генерації водню в Україні надали учасники дискусії - представники НАЕК «Енергоатом», Укргідроенерго, Української вітроенергетичної асоціації, Українського союзу промисловців і підприємців, Інституту технічної теплофізики НАН України та ТОВ «Хімічна технологічна компанія».
«Укргідроенерго, своєю чергою, досліджує можливості виробництва «зеленого» водню із використанням відновлюваного потенціалу українських гідроелектростанцій, зважаючи на світовий досвід», - повідомив Андрій Лець – начальник відділу проєктів департаменту з реалізації інноваційних проєктів Укргідроенерго.
Про технологічні можливості виробництва водню та навіть створення водневого хабу розповіли вчені НАН України.
Учасники заходу дійшли згоди, що розвиток водневої енергетики є необхідним елементом післявоєнного відновлення країни, що має відбуватися із врахуванням принципів «зеленої» економіки.