Співробітництво Україна-ЄС: про що говорять на міжнародному форумі в Жешуві

Facebook Поділитись
Співробітництво Україна-ЄС: про що говорять на міжнародному форумі в Жешуві

Товарообіг між Україною та Європейським Союзом зростає та становить наразі 43% від усієї вітчизняної зовнішньої торгівлі. Чи впевнено крокує Україна євроінтеграційним шляхом, як відкриє нові можливості для інвесторів,  модернізації економіки, успішного впровадження європейських стандартів та підприємницької культури? Про це представники ЄС та України дискутували на панелі ХІІІ форуму Європа-Україна в польському Жешуві. Участь у заході бере і делегація Національного форуму «Трансформація України», яку очолює президент УСПП, член Наглядової ради НФТУ Анатолій Кінах. У Польщі він перебуває разом із представниками структурованого громадянського суспільства – бізнесу, гуманітарної сфери, волонтерами та ветеранами ЗСУ, міжнародними партнерами тощо.

Анатолій Кінах наголосив, що проєвропейський напрям економічного розвитку України став незаперечним фактом. Наша інтеграція у європейське, світове товариство є незворотною.  Незалежно від дуже складної геополітичної ситуації, незважаючи на втрату частини Донбасу, який генерував 15% ВВП та 20% українського експорту,  Україні вдалося збільшити експорт до країн ЄС з 12,6 млрд. євро у 2013 році до понад 21 млрд. євро у 2019 році. В даний час торгові відносини з країнами ЄС складають 43% торгового обороту України.

Президент УСПП також підкреслив, що торгівля з ЄС – це не тільки збільшення обігу товарів, а й дедалі ширший доступ до сучасних технологій та інвестицій, можливості для модернізації української економіки, адаптації до міжнародних та європейських стандартів та регламентів.

Він зупинився на складнощі та одночасності викликів, які постали перед державою: необхідність захищати свій цивілізаційний вибір, територіальну цілісність, докладати значних зусиль з модернізації економіки, зростання конкурентоспроможності.

Лідер ділової громади України висловив вдячність європейським партнерам за політичну підтримку держави, втім наголосив, що програми виключно фінансової підтримки мають бути трансформовані в програми розвитку та спільні стратегії, які б містили й умови для виконання Україною власних домашніх завдань,  й додавали синергію її зусиль та зусиль міжнародних партнерів.

«Поки в Україні відсутня модель розвитку держави, а також низки програм та стратегій найважливіших  напрямків розвитку: промисловості, гуманітарної галузі, охорони здоров’я, демографічної політики, національного ринку праці тощо. Владі, президенту треба приділити максимум уваги саме підготовці та реалізації сучасних комплексних стратегій нашого поступу», – зауважив Анатолій Кінах.

Він розповів: Національний форум «Трансформація України»  підготував концепцію Стратегії трансформації нашої держави,  котра вже була затверджена  на засіданні форуму та знайшла значну підтримку міжнародних партнерів у Вашингтоні, Варшаві та Вільнюсі.  Наразі завдання №1 української влади та громадського суспільства  – реалізувати цю стратегію за підтримки дружніх країн західного світу.

На форумі в Жешуві представники європейських урядів та парламентів позитивно оцінили перспективи роботи створеного у Верховній Раді України Міжфракційного депутатського об’єднання «Трансформація України» (створено за ініціативи НФТУ). Вони підтримали пропозицію нашої делегації запровадити аналогічні інституції на кшталт «груп друзів України», симпатиків ефективної трансформації  в низці європейських парламентів, починаючи з Польщі.

Насамкінець Анатолій Кінах наголосив: останнім часом в світі посилюються процеси, пов’язані із зміцненням державного протекціонізму, торговими війнами, глобальною зміною клімату, впровадженням новітніх інформаційних технологій, що створюють проблеми у сфері зайнятості людей. Жодна з країн не в силах подолати ці виклики наодинці. Тому потрібна міжнародна синергія прогресивних держав, їх громадських структур та народів.  

Нагадаємо, у польському місті Жешув триває робота традиційного тринадцятого  щорічного економічного форуму   Європа-Україна. Форум зібрав  понад 800 учасникiв з Польщi, України, європейських  держав та США — дипломатів, представників урядiв, бiзнесу, мiсцевого самоврядування, європейських iнституцiй, мiжнародних органiзацiй, експертів, аналітиків, полiтиків, щоб  обговорити  прогрес України та хід її реформ.