
Український союз промисловців і підприємців наполегливо пропонує уряду звернути особливу увагу на ситуацію в таких галузях як гірничо-металургійний комплекс (ГМК) та машинобудування.
За останніх 5 місяців ГМК знизив виробництво прокату на 53%. Одні із найбільших заводів знаходились в Маріуполі, поруйнованому та окупованому рф. У зв’язку із блокадою агресором рф морських портів зруйнована експортна транспортна логістика.
Одночасно Міністерство інфраструктури України має намір організувати імпорт металопрокату для відновлення мостів, інших конструкцій.
Тим часом як ГМК поруч із агросектором – один із «титанів» української економіки та експорту. Разом вони давали до 60% експорту та притоку валютної виручки.
Другий напрям – підприємства машинобудування. Частина з них обстріляна ворогом, частина знаходиться в прифронтових зонах і стабільне виробництво неможливе, значна кількість підприємств опинилася в санкційних списках тощо. Мова йде про «Зорю Машпроєкт» в Миколаєві, низку підприємств в Харкові, Крюківський вагонобудівний завод тощо.
«Ці галузі, я б ще додав сюди переробку в агросекторі – повинні мати високий пріоритет в економічному блоці уряду. Загалом механізм релокації, який існує нині, деяким із цих стратегічних підприємств не допоможе. Втрачено обладнання, частково кадровий потенціал, але є технології, розробки і контракти. Потрібно допомогти таким виробництвам відновити свою роботу на новому місці. Для цього розробити базу даних із можливостями західних і центральних областей – ресурсна база, енергомережі, наявність вільних площ і т.д. Важливе антикризове кредитування за мінімальними ставками, вирішення соціально-побутових проблем працівників заводів, створення умов для виконання попередньо укладених контрактів», - зазначив президент УСПП Анатолій Кінах.
Окрім доступу до ресурсів, необхідно вирішити на системному рівні питання бронювання фахівців та можливість відряджень для спеціалістів для обслуговування експортних контрактів за кордоном.
У діловому союзі нагадують, що повноцінна економічна активність можлива десь на 70% території України, а бюджет тільки на 40% наповнюється податками і іншими доходами, решта – запозичення і донати міжнародних фінансових інституцій та партнерів.
35% бізнесу не відновили свою роботу, кожен 4-ий українець її втратив. За таких обставин уряд, парламент та бізнес-співтовариство мають разом робити все для того, щоб вижило кожне підприємство. Чи то малий бізнес, чи тим паче велике виробництво із тисячами робочих місць по кооперації.
«Ті регіони, де умовно безпечно, зараз мають показувати кращі економічні показники, ніж навіть до війни – для того, щоб компенсувати мільярдні втрати від російської агресії. Де це можливо, заводи повинні відновити виробництво – за сприяння держави. Де неможливо – релокувати обладнання, кадри в безпечні області і налагоджувати діяльність. Це має бути окремий бізнес-план під кожне підприємство», - переконаний Анатолій Кінах.
УСПП та Антикризовий штаб допомоги промисловості і бізнесу вже подали свої пропозиції Президенту України та Прем’єр-міністру. З-поміж іншого, ділова спільнота пропонує главі держави проконтролювати ефективність та швидкість прийняття рішень чиновниками. В умовах воєнного часу дії влади, бізнесу, суспільства мають бути скоординованими та чіткими. Прийняті з березня 6 пакетів рішень для економіки містили як позитиви, так і розбалансовані ініціативи, що негативно вплинули на виробничу діяльність.
Зокрема, є необхідність кардинального перегляду політики критичного імпорту, вжиття компенсаторних заходів після різкого підвищення НБУ облікової ставки до 25%, унормування податкової політики, яка тяжіє до відкочування до норм довоєнного часу, та багато іншого.