Синхронізація українських енергомереж із європейською системою ENTSO-E – це нові інвестиції і можливості для експорту

Facebook Поділитись
Синхронізація українських енергомереж із європейською системою  ENTSO-E – це нові інвестиції і можливості для експорту

Таку думку висловив президент УСПП Анатолій Кінах в рамках онлайн-дискусії на тему «Приєднання до ENTSO-E: нові виклики та можливості для запровадження гарантій походження “зеленої” енергії в Україні».

Організатором заходу виступило Держенергоефективності у партнерстві із діловою спільнотою «Energy Club».

«Енергосистеми Європи – це 400 млн. споживачів і 35 країн. Синхронізація з нею –  величезний крок вперед, особливо в рамках війни рф проти України. Ми говоримо не просто про енергонезалежність України, але й потенційно величезні можливості для розвитку, особливо коли ми зможемо торгувати електроенергією з Європою», - наголосив Анатолій Кінах.

Синхронізація дозволить значно підвищити надійність роботи української енергосистеми, прозору конкуренцію на енергетичному ринку. Це означатиме зниження цін та зростання якості послуг, безперебійне постачання електроенергії.

 Україна і ЄС разом мають працювати і над розвитком відновлюваної енергетики. Зокрема, у цьому зацікавлена українська промисловість.

«Як ми знаємо, з 2026 року в ЄС встановлюватиметься додаткове мито в залежності від обсягу вуглецевого сліду при виробництві того чи іншого товару. Нагадаю, що з єврозоною у нас торгівля більше 40% від загального обсягу. У разі впровадження таких мит ми можемо втрачати від 700 млн. до 1 млрд. доларів щороку. Тому потрібно вже зараз впроваджувати відповідні енергоефективні заходи, шукати інвестиції в енергомодернізацію», - переконаний президент УСПП.

Першочерговими кроками є:

-       конкурентоспроможність «зеленого» тарифу на ринку електроенергії;

-       підписання довгострокових контрактів із постачальниками енергії з відновлювальних джерел (ВДЕ) на термін не менше 10-15 років;

-       формування системи накопичення енергоресурсів;

-       впровадження системи гарантій походження енергії;

-       інтеграція європейського і українського ринків як традиційної енергетики, так і ВДЕ.

«Це має бути загальнодержавна стратегія, синхронізована із економічною стратегією повоєнного відновлення України на сучасних стандартах», - зазначив А.Кінах.

При цьому він зауважив, що політика декарбонізації повинна враховувати національну специфіку, рухатися в своєму темпі. Рф послідовно руйнує промислову та цивільну інфраструктуру в Україні, відтак, швидкість її відновлення залежатиме від іноземних інвестицій, у тому числі, відповідних коштів ЄС тощо.

«Повертаючись до теми електроенергії, то Україна може експортувати її в ЄС. Зокрема, наразі імпортуватиме її Польща. Також польська компанія зі сфери зеленої енергії збирається інвестувати у проєкт, що передбачає імпорт електроенергії з України. Нам є що запропонувати європейським партнерам, будемо розвивати цей ринок і надалі», - підсумував президент УСПП.