![Сировинна пастка: чому без сильної промисловості Україна не відновиться](/assets/image-cache/images/2024/apkresurs-cover.298d7bc0.jpg)
Антикризовий штаб стійкості економіки в умовах воєнного стану висловлює глибоку стурбованість відсутністю в Україні сучасної промислової політики. Це питання набуває особливої критичності під час затяжної війни з російським агресором, яка спричиняє виснаження ресурсів країни.
В Україні немає комплексної промислової політики, зокрема в таких ключових секторах, як авіа-, ракетно-космічне будування, суднобудування, транспортне та енергетичне машинобудування. На думку представників Антикризового штабу та Українського союзу промисловців і підприємців, ці обов’язки має взяти на себе Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості при взаємодії із Верховною Радою України, НАНУ, ескпертами і діловими асоціаціями.
Адже відсутність координації в Уряді та стратегічного бачення призводить до втрати конкурентоспроможності національної промисловості та залежності від імпорту критично важливих товарів. Тим паче, що такі галузі як металургійна, будівельна, транспортне/енергетичне машинобудування – потрібні для відбудови України від наслідків війни і було б вкрай затратно при наявності такої бази імпортувати цю продукцію ззовні.
За підсумками 2024 року українського експорту значну частину - 80%- становила сировина:
- кукурудза – $4,9 млрд;
- пшениця – $3,68 млрд;
- залізна руда – $2,75 млрд;
- соя – $1,29 млрд.
Для порівняння: до повномасштабної війни рф проти України ця частка становила 65%.
В цілому за цей період від’ємне сальдо зовнішньої торгівлі склало мінус 35 млрд. доларів. Експорт продукції з доданою вартістю залишається на дуже низькому рівні.
Сировинна структура економіки та зовнішньої торгівлі не сприяє поверненню українців, які виїхали за кордон як біженці. Нагадаємо, що з початком російського вторгнення до 7 млн. українців залишили країну.
Щоби використати індустріальний потенціал України і відтак стимулювати економічне зростання, необхідно провести якісний аудит промислових галузей на державному рівні із залученням ділових організацій, аналітичних інституцій та профільних вищих навчальних закладів. За результатами аудиту слід розробити та поступово впроваджувати комплекс заходів, не чекаючи закінчення війни з російським агресором.
Рекомендовані заходи включають:
- Визначення центрального органу виконавчої влади, відповідального за формування та реалізацію промислової політики, з чітким визначенням його повноважень та обов'язків (Мінстратегпром).
- Розробка та впровадження державної стратегії розвитку промисловості, цільових програм, які передбачають підтримку пріоритетних галузей, стимулювання інновацій та впровадження сучасних технологій.
- Запровадження програм державної підтримки для підприємств, які займаються виробництвом продукції з високою доданою вартістю та які потрібні для життєзабезпечення/відбудови країни, зокрема через податкові стимули, гранти та доступне кредитування.
- Сприяння розвитку кластерів та індустріальних парків, що об'єднують підприємства, наукові установи та освітні заклади для спільної роботи над інноваційними проектами.
- Підтримка експорту продукції з високою доданою вартістю через участь у міжнародних виставках, торговельних місіях та більш широке страхування воєнних ризиків з боку Експортно-кредитного агентства, спеціальних державно-приватних фондів.
- Розвиток системи професійної освіти та підготовки кадрів, орієнтованої на потреби сучасної промисловості, з акцентом на STEM-дисципліни (наука, технології, інженерія, математика).
- Забезпечення енергетичної незалежності промисловості шляхом впровадження енергоефективних технологій та розвитку відновлюваних джерел енергії.
Впровадження цих заходів сприятиме відновленню та розвитку національної промисловості на індустріально-інноваційних принципах, підвищенню її конкурентоспроможності на світовому ринку та створенню робочих місць для українців. Це, у свою чергу, сприятиме поверненню наших громадян з-за кордону та зміцненню економічної стійкості, поетапного відновлення економічної самодостатності країни в умовах воєнного стану.
Антикризовий штаб закликає Уряд, бізнес-спільноту та громадянське суспільство об'єднати зусилля для реалізації зазначених ініціатив та забезпечення сталого розвитку України.