Темпи релокації бізнесу за кордон в 5 раз перевищують внутрішню: необхідне покращення податкового адміністрування

Facebook Поділитись
Темпи релокації бізнесу за кордон в 5 раз перевищують внутрішню: необхідне покращення податкового адміністрування

Через війну та частково - невизначеність перспектив реалізації податкової реформи в Україні - темпи релокації підприємств за кордон значно перевищують показники внутрішнього переміщення.

На це звертають увагу в Українському союзі промисловців і підприємців.

Станом на кінець 2022 року в західні, частково центральні області України перенесли свої виробництва понад 700 підприємств. Йдеться переважно про малий і середній бізнес, адже великі заводи, залежні від інфраструктури, родовищ і т.д. перемістити практично неможливо.

“Турбує динаміка релокації саме за кордон. Звичайно, виною всьому війна, блекаути, постійні загрози ракетних ударів тощо, проте ми також переконані, що недосконала фіскальна політика сприяє цьому”,-  зазначили в УСПП.

Так, з січня по вересень тільки в Польщі українці зареєстрували 10,2 тис. ФОП та 3,6 тис. компаній. 50% з них зробили це, щоб продовжити бізнес, який вели в Україні до війни, 66% не планують повертатися назад. Такі дані дослідження Польського економічного інституту (PIE).

“Названі цифри - це кількадесят тисяч робочих місць, податки, додана вартість, яка може бути втрачена, якщо Україна не сформує сприятливі податкові умови на своїх теренах. Також значним бар'єром є фактор адміністрування податків та підготовки податкової звітності. Чимало підприємців скаржаться на блокування податкових накладних, незрозумілі критерії щодо визначення ризиковості підприємства (зокрема, наявність в нього контрагента на тимчасово окупованій території, що не є в полі вирішення даної проблеми самою компанією) тощо. УСПП налагодив ефективну комунікацію з ДПС, завдяки цьому вдалося вирішити низку конкретних кейсів. Проте потрібна системна державна політика, а не точкові рішення”, - наголосив президент УСПП Анатолій Кінах.

При УСПП діє Антикризовий штаб допомоги бізнесу, до якого входять предстваники Офісу президента, уряду, парламенту, НБУ, профіспілки, ділові асоціації. Саме на цьому майданчику напрацьовуються пропозиції щодо вдосконалення  нормативної бази, є прямий діалог влада-бізнес.

Тема податкової реформи стане предметом обговорення на засіданні АШ вже найближчим часом.

Окремо від цього УСПП закликає бізнес активніше використовувати  фінансовий інструментарій, пропонований європейськими партнерами.

Так, днями оголошено про запуск програми компенсації виплат на релокацію, яка впроваджується за ініціативи Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) та фінансування Швейцарії і США.

Заявки приймаються до 31 січня 2023 року, сума компенсації може становити до 30 тисяч євро на компанію. Подати свою заявку можна за посиланням.