У Києві обговорили проблеми сфери гуманітарного розмінування: розпочато створення галузевої організації роботодавців

Facebook Поділитись
У Києві обговорили проблеми сфери гуманітарного розмінування: розпочато створення галузевої організації роботодавців

В Об’єднанні організацій роботодавців України (ООРУ) відбулася зустріч керівництва ООРУ та Українського союзу промисловців і підприємців з представниками профспілок, громадських організацій, компаній-операторів у сфері гуманітарного розмінування. Серед них - ТОВ «Ризик-Контроль», ТОВ «Патрон Демайнинг», Українська національна асоціація гуманітарного розмінування, Всеукраїнська профспілка саперів гуманітарного розмінування тощо.

Ключовим питанням обговорення стали виклики, з якими стикаються сапери та роботодавці цієї критично важливої в умовах війни сфери.

Представники галузі звернулися до ООРУ та УСПП із ініціативою створення галузевої організації роботодавців у сфері гуманітарного розмінування. Такий крок має стати інструментом для посилення представництва інтересів галузі на національному рівні та формування консолідованої позиції щодо оплати праці, правового статусу фахівців, нормативного регулювання та фінансування.

«Галузь розвивається несистемно і повільно. Один з ключових факторів — відсутність захисту та належної оплати праці для саперів. Ціна гуманітарного розмінування в Україні нижча, ніж, до прикладу, на будівництві», - зазначив Ігор Коржевський, директор ТОВ «Ризик-Контроль».

Наразі встановлена офіційна вартість роботи компанії з гуманітарного розмінування - 50–70 тис. грн за гектар (приблизно 5-7 грн. за квадратний метр). Для порівняння: у повоєнний період на Балканах відповідні фахівці отримували 4-8 дол. за квадратний метр розмінованої території.

«За таких умов фахівці не можуть отримати гідну винагороду, а компанії — вести сталу діяльність», — переконаний І.Коржевський.

Серед першочергових питань, які потребують вирішення, учасники назвали:

  • запровадження спеціального статусу для саперів гуманітарного розмінування — «учасник війни» (не УБД);
  • розробку обґрунтованих фінансових нормативів для робіт із розмінування, зокрема і акваторій, а не тільки земель сількогосподарського призначення;
  • вдосконалення Стратегії гуманітарного розмінування, яка наразі залишається формальною.

Для окупності діяльності оператору необхідно розміновувати не менше гектара на день — це нереалістично без втрати якості та безпеки.

Голова ООРУ, президент УСПП Анатолій Кінах підтримав ініціативу створення галузевої організації роботодавців та наголосив на необхідності комплексної роботи із захисту інтересів галузі.

 «ООРУ та УСПП готові долучитися до системної підтримки операторів гуманітарного розмінування. Ми ініціюємо діалог із керівництвом Національного агентства кваліфікацій, урядовими структурами та іншими зацікавленими сторонами задля вирішення порушених питань», — зазначив Анатолій Кінах.

Голова Всеукраїнської профспілки саперів гуманітарного розмінування Антон Злобін також повідомив про підготовку до проведення профільного круглого столу 27 травня, на який запрошено представників ООРУ, УСПП, урядовців та народних депутатів.

У Верховній Раді вже діють два міжфракційні об’єднання, що опікуються питаннями протимінної діяльності. Саме через них Українська національна асоціація гуманітарного розмінування планує подавати розроблений вітчизняними фахівцями законопроєкт, який унормує проблемні питання в сфері гуманітарного розмінування. Зокрема, про це на зустрічі в ООРУ повідомив перший заступник голови Асоціації Олексій Ботнаренко. Він також запросив ООРУ та УСПП долучитися до цього процесу, аби гарантувати пришвидшення реєстрації та розгляду нормативного документу.

Створення галузевої організації роботодавців у сфері гуманітарного розмінування має стати не лише кроком до консолідації галузі, а й інструментом впливу на державну політику в умовах, коли кожен розмінований гектар — це безпечне життя, збережені врожаї та фундамент для відбудови країни від наслідків повномасштабної війни з російським агресором.