У парламенті презентували підсумки Хакатону для вугледобувних міст

Facebook Поділитись
У парламенті презентували підсумки Хакатону для вугледобувних міст

У Верховній Раді України пройшла церемонія визначення переможців  “Хакатону вугледобувних міст. Видобувай нові ідеї”. Захід відбувся у форматі “DEMO DAY: Проєкти трансформації для вугільних регіонів – інновації, екологія, робочі місця”. 

Організатори Хакатону - УСПП разом із Хабом інновацій для міст СИНХРО ПРОСТІР, а також видавництвом «Самміт-книга». Конкурс проходив  з 3 по 10 грудня. 

Якщо коротко, то це змагання науковців, інженерів, архітекторів, дизайнерів, урбаністів та екологів, які на виході мають представити найкращий проєкт . Його мета – створення нових робочих місць, розвиток інфраструктури регіону та ін.

Учасниками Хакатону стали 12 команд-фіналістів які представили 14 рішень для трансформації пілотних вугільних моно-міст - Миргород (Донецької області) та Червоноград (Львівської області).

Конкурс відбувся за підтримки уряду. Головою журі виступив міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов, до його складу увійшли українські та міжнародні експерти.

Більшість експертів висловилися за організацію індустріальних парків з ідеєю збереження індустріальної спадщини на базі вугільних шахт, що підлягають закриттю:

- 742 бали набрав проєкт команди East Neoindustrial Team "MINT”на чолі з Віталієм Вербицьким – ревіталізація території шахти шляхом створення індустріального парку із музеєм історії промисловості України в Мирнограді. Проєкт можливо масштабувати і в Червонограді.

- 614 бали – “Green Artlab” – екосистемні послуги парку “Надія” для забезпечення оздоровчих властивостей, сенсорної інформації та захисту ґрунту рослинним покровом і нейтралізування забруднюючих речовин.

- 530 балів – “Чиста Вода” від команди Науковий парк «Київська політехніка» при Київському національному технічному університеті – очищення шахтних вод з метою водозабезпечення, збереження навколишнього середовища, відновлення джерел водопостачання в Мирнограді.

- 522 бали – “GeoTherm” від команди НТУ «Дніпровська Політехніка» – використання шахтних вод, як геотермального ресурсу для забезпечення обігріву комунального господарства, що дозволить частково компенсувати витрати на відкачування вод та меліорацію шахтного поля в Мирнограді.

- 493 бали – EcoMining від команди науковців – екологічний моніторинг вугледобувних районів, ревіталізація девастованих ландшафтів в Червонограді (фітомеліорація, фіторемедіація, фітогенні поля) та очищення підтериконових стічних вод (біоплато)

Детальніше: https://hub-synchro.space/coalhack-ukr

За словами Віце-президента УСПП, члена Координаційного  центру з питань трансформації вугільних регіонів при Кабінеті міністрів Дениса Краснікова, на конкурс подані цікаві проєкти з розвитку альтернативної енергетики, збереження індустріальної спадщини, використання очищеної шахтної води.

Тепер інвесторам, державі та міжнародним партнерам та уряду є з чого обрати. Крім того, закладена важлива практика максимального використання підприємницької ініціативи місцевих громад, що базується на принципах, Світового Банку.

"Однією із успішних ідей Хакатону є обґрунтована пропозиція зменшення витрат на експлуатацію вугільної шахти 5/6, на базі якої планується розміщення розділів Музею історії промисловості України та підземної навчальної лабораторія (лави) для гірничого факультету ДНТУ» — підкреслив радник президента УСПП з питань справедливої трансформації вугільних регіонів, член робочої групи при Мінрегіоні по розробці держпрограми Стратегії  трансформації вугільних регіонів Костянтин Воробйов.

Одночасно із підсумками Хакатону було представлено і багатоілюстровану  книгу-дослідження Валентини Лазебнік “Европейський слід у становленні української промисловості. Середина 19 — початок 20 ст.”.

Дане видання задумано з метою популяризації в Україні ідеї збереження індустріальної спадщини: створення на базі промислових підприємств, що підлягають закриттю, мережі технічних музеїв з перспективою їх включення до Європейського маршруту індустріальної спадщини (ERIH). Пілотним проєктом є створення Музею історії промисловості України. Міністерством енергетики надаються в якості майданчиків для розташування розділів музею дві вугільні шахти, що підлягають закриттю: шахта 5/6 ДП “Мирноградвугілля” (м. Мирноград, Донецька область) та шахта “Надія” (м. Червоноград, Львівська область).

Учасниками події стали народні депутати України, представники міністерств та відомств, облдержадміністрацій вугільних регіонів, міських адміністрацій вугільних міст, посольств в Україні  (Нідерландів, Німеччини, Франції, Бельгії, США, Великобританії, Швейцарії),  міжнародних організацій (ПРООН, USAID, GIZ, ЄС, WNICEF), вищих навчальних закладів, музеїв та громадськості.