
Війна рф проти України стала не тільки маркером дієздатності світової системи гарантування безпеки, але й поставила більше 400 млн. людей на поріг нестачі продуктів харчування. Саме таку кількість споживачів наша країна забезпечувала зерновими та продуктами їх переробки, олією, медом і т.д.
За минулий маркетинговий рік український експорт зернових склав44,9 млн тонн. Цьогоріч, коли росія заблокувала морські порти (60% перевезень зернових відбувалося морськими шляхами), веде масштабну війну на винищення мирних людей, цивільної інфраструктури, мінує поля і краде сільськогосподарську техніку, біля 30% посівних площ будуть не задіяними. Це не зможе не позначитися на експортних показниках, а також на світовому продовольчому ринку, особливо на Близькому Сході, Європі, Північній Африці.
Індекс цін на зернові і кукурудзу вже зріс на 4 пункти і буде дорожчати, якщо війна в Україні затягнеться.
Про це пише президент УСПП Анатолій Кінах.
Справа в тім, що якщо ми здобудемо перемогу над московською ордою за місяць-півтора, то ще встигнемо завершити посівну кампанію на 85-90% (частина полів замінована і процес розмінування затягнеться, тому про 100% поки не говоримо).
У такому разі, при умові відновлення роботи портів України і безпечного проходу вантажних суден Чорним морем, експорт зернових може відновитися до довоєнного рівня із певною корекцією показників.
Блокування морських шляхів в рази зменшує обсяги товарообігу продукції АПК, адже залізничні та автомобільні перевезення (через Польщу, Румунію тощо) мають свої ліміти та інші обмеження.
Маємо переконання, що ООН, яка вже оголосила про свою «стурбованість» перспективою світової продовольчої кризи через війну в Україні, підключиться до вирішення низки логістичних та інших питань, не говорячи вже про більш системні рішення щодо протидії агресії рф та її присутності на міжнародних майданчиках в принципі.
Такі регіони, як Близький Схід, Європа і т.д., будуть всіляко намагатися диверсифікувати поставки продовольства, що відіб’ється на ціні у бік її підвищення, тоді як деякі країни Північної Африки, Південно-Східної Азії тощо можуть зіткнутися з реальним його дефіцитом.
Справа в тім, що ці та інші країни мають продовольчий запас максимум до серпня. Такий механізм через те, що поставки за ф’ючерсними контрактами відбуваються цілий рік, а з новим врожаєм в тій же Україні робляться відповідні розрахунки вже на наступний період.
Тому наразі в інтересах більшості країн Європи, Близького Сходу, Північної Африки максимально сприяти українській перемозі якнайшвидше. Програма ж мінімум – разом розробити нові логістичні маршрути, здешевити перевезення, переглянути квоти для українських експортерів, встановлені в ЄС тощо.
До слова, з останнього питання Український союз промисловців і підприємців, Антикризова рада громадських організацій провели попередні комунікації з Європейським соціально-економічним комітетом, Bussineseurope – організацією, що об’єднує бізнес ЄС та ін. Маємо запевнення європейських партнерів в цій та іншій допомозі Україні в її боротьбі із окупаційними військами рф.