Україна попри війну може побудувати одну з найбільш інноваційних економік, використовуючи свої надра

Facebook Поділитись
Україна попри війну може побудувати одну з найбільш інноваційних економік, використовуючи свої надра

Український союз промисловців і підприємців (УСПП) разом із Антикризовим штабом стійкості економіки активно працюють над модернізацією економіки, пошуком ресурсів і партнерів для розвитку промисловості в умовах воєнного стану. Президент УСПП Анатолій Кінах у своєму інтерв’ю телеканалу Дніпро TV підкреслив, що економічна стійкість є ключовою складовою перемоги України над російським агресором.

Україна, займаючи лише 0,4% світової суші, володіє близько 5% світових природних ресурсів, які мають стратегічне значення. Зокрема, країна багата на природний газ, нафту, марганцеві та залізні руди, вугілля, літій, кобальт і графіт. Ці ресурси формують основу майбутніх технологічних досягнень у таких галузях, як виробництво електромобілів, сонячних батарей, акумуляторів та високотехнологічного обладнання. Рідкоземельні метали, такі як літій, кобальт і титан, є критичними для інноваційних технологій, що робить їх стратегічно важливими як для України, так і для її партнерів.

За час повномасштабної російської агресії Україна тимчасово втратила контроль над значною частиною своїх природних багатств:

●      63% родовищ вугілля;

●      20% покладів природного газу;

●      15% нафтових ресурсів;

●      42-45% металевих руд;

●      33% рідкоземельних металів.

“Відтак рф прагне не лише знищити українську ідентичність, а й отримати економічні вигоди, контролюючи ці стратегічні ресурси,” — наголосив А.Кінах. - “Тому перед нами стоїть дуже важливе завдання максимально ефективно використовувати ресурси, які знаходяться на території, яку ми контролюємо - першочергово для зміцнення обороноздатності, а також збільшувати економічні спроможності”.

Україні необхідно змінити стратегію з експорту сировини на створення продуктів з високою доданою вартістю. Наприклад, замість експорту титанової руди потрібно створювати підприємства з виробництва компонентів для авіабудування. Літій має використовуватися для виробництва акумуляторів і сонячних батарей в Україні, а уранова руда — для палива атомних електростанцій.

Україна має всі шанси стати важливим партнером для країн світу у забезпеченні їх та глобальної економічної безпеки. Наприклад, США та ЄС залежать від постачання рідкоземельних металів з Китаю, тоді як Україна може запропонувати альтернативу. Розвідані запаси літію в Україні сягають 500 тисяч тонн, чого вистачить на кілька десятиріч співпраці.

Особливу зацікавленість у співпраці з Україною демонструють країни Близького та Середнього Сходу, а також деякі скандинавські держави. Вони володіють значними фінансовими ресурсами й зацікавлені в розвитку спільних проєктів.

Інноваційними можуть бути і аграрії. АПК України також потребує переходу від експорту сировини до переробки. Це дозволить створювати робочі місця, збільшувати валютні надходження та уникати блокувань зернового експорту з боку сумнівних організацій, як це було на українсько-польському кордоні.

Відновлення економіки України повинно базуватися на індустріально-інноваційному сценарії. Цей підхід забезпечить не лише макро- та мікроекономічну стабільність, але й сприятиме збереженню людського капіталу. Сировинна економіка не здатна забезпечити необхідний рівень заробітної плати та якості життя, що є критично важливим для повернення мільйонів українців з-за кордону.

Міжнародна співпраця має будуватися на умовах переробки природних ресурсів безпосередньо на території України. Як наголосив Анатолій Кінах, “тільки так можна формувати конкурентоспроможну економіку”. Це стане фундаментом для модернізації та відновлення країни після війни, а також сприятиме зміцненню її обороноздатності та економічної самодостатності.

Україна має всі шанси стати потужним гравцем на світовій економічній арені завдяки своїм природним ресурсам і стратегічному розташуванню. Модернізація економіки та розвиток партнерства з міжнародними гравцями — це ключ до відновлення країни та перемоги над російським агресором.