Українські виробники та експерти ознайомили НАТО та ЄС з станом справ щодо переходу вітчизняного ОПК на стандарти Альянсу

Facebook Поділитись
Українські виробники та експерти ознайомили НАТО та ЄС з станом справ щодо переходу вітчизняного ОПК на стандарти Альянсу

Український союз промисловців і підприємців, Антикризовий штаб стійкості економіки в умовах воєнного стану, об'єднання підприємств ОПК  ініціювали важливий міжнародний діалог щодо прискорення переходу оборонно-промислового комплексу України  на стандарти НАТО. Листи з ключовими рекомендаціями були надіслані Старшому представнику НАТО в Україні Патріку Тернеру та Європейському комісару з питань оборони та космосу Андрюсу Кубілюсу.  

Важливо зазначити, що президент УСПП Анатолій Кінах напередодні обговорив з Андрюсом Кубілюсом перспективи розвитку оборонної промисловості України.

Ця комунікація є продовженням системної роботи виробників ОПК, асоціацій, науково-аналітичних інституцій  для адаптації до стандартів Альянсу, яка була обговорена на другій конференції «Перехід підприємств-виробників продукції ОПК України на матеріально-технічні стандарти НАТО та держав-членів Альянсу – запорука обороноздатності України». Захід об’єднав представників Верховної Ради, Уряду, РНБОУ, галузевих асоціацій, керівників підприємств оборонної промисловості та експертів.

Її учасники підтвердили нагальність переходу на стандарти НАТО та країн-членів Альянсу як стратегічного пріоритету. 

Серед головних рекомендацій, вже спрямованих в Раду національної безпеки та оборони України, Верховному головнокомандувачу України, парламент та Кабмін: 

- Прискорення гармонізації національних стандартів із матеріально-технічними стандартами НАТО,  а також країн- членів Альянсу, включаючи їхнє прийняття в українському законодавстві. 

- Розширення навчальних програм для фахівців і створення лабораторій для сертифікації продукції за стандартами НАТО. 

- Розробка Державної цільової програми уніфікації озброєння та військової техніки, а також забезпечення доступу приватних підприємств до оборонних замовлень. 

Перехід на стандарти НАТО є не тільки технічним завданням, але й стратегічним вибором, що зміцнить обороноздатність України під час війни з російським агресором. Запровадження цих стандартів дозволить вітчизняному ОПК виробляти конкурентоспроможну продукцію, інтегровану в систему безпеки Альянсу. 

Підготовлені рекомендації також підкреслюють необхідність посилення координації між Урядом, бізнесом і міжнародними партнерами для реалізації цих завдань.

“Існуючий досвід впровадження технічних і логістичних стандартів НАТО та країн-членів НАТО українськими оборонними підприємствами засвідчує необхідність забезпечення більш ефективної організаційної, функціональної визначеності та відповідальності на рівні уряду, а також підвищення рівня координації діяльності органів державної влади в процесі виконання цих завдань”, - йдеться в листах.

Пріоритетні кроки на 2025 рік включають проведення робочих засідань із партнерами, спрямованих на реалізацію рекомендацій. Координація цих заходів буде здійснюватися спеціально створеною експертною групою при Промислово-оборонному комітеті.

Завдяки зусиллям бізнес-об’єднань, галузевих асоціацій та міжнародним партнерам, країна закладає міцний фундамент для інтеграції в систему колективної безпеки.