Український бізнес закликає Президента ветувати законопроєкт №6013

Facebook Поділитись
Український бізнес закликає Президента ветувати законопроєкт №6013

Український союз промисловців і підприємців (УСПП) разом із представниками бізнес-спільноти, наукових і юридичних кіл звернувся до Президента України Володимира Зеленського з проханням застосувати право вето щодо ухваленого Верховною Радою законопроєкту №6013 "Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період". Документ передбачає скасування Господарського кодексу України, що може спричинити хаос у сфері економічної діяльності та управління державними й комунальними підприємствами.

Чому це важливо?

Експерти та представники бізнесу наголошують, що ухвалений законопроєкт суперечить Конституції України, порушує європейські правові норми та несе загрози для правового регулювання підприємництва. Його наслідками можуть стати:

  • Втрата правових гарантій для державних і комунальних підприємств, що призведе до дестабілізації ключових галузей економіки.
  • Невизначеність у сфері господарських договорів, що поставить під загрозу виконання контрактів та інвестування в Україну.
  • Адміністративні та фінансові труднощі для підприємців через необхідність переоформлення правових документів і перехід на нову систему регулювання.
  • Підвищені корупційні ризики через відсутність чітких механізмів контролю.

Впровадження законопроекту № 6013 вимагатиме ліквідації або реорганізації близько 200 тисяч приватних підприємств, 8 тисяч колективних підприємств, 11 тисяч дочірніх підприємств, 3,3 тисячі підприємств громадських організацій, а також близько 20 тисяч інших підприємств, які не належать до товариства. Окрім цього, зміни ускладнять роботу 3 тисяч державних підприємств, 9 тисяч державних організацій (закладів), 14 тисяч комунальних підприємств та 56 тисяч комунальних організацій (закладів).

За попередньою оцінкою витрати бізнесу на відповідну реорганізацію та ліквідацію перевищуватимуть 3 млрд. гривень у цінах 2021 року.

Рішення про скасування Господарського кодексу викликало хвилю критики з боку народних депутатів, бізнес-асоціацій, суддів, адвокатів, арбітражних керуючих, науковців і громадськості. Верховна Рада ухвалила законопроєкт у другому читанні 9 січня 2025 року, незважаючи на негативний висновок Головного юридичного управління Апарату парламенту, яке вказало на його невідповідність Конституції та чинному законодавству.

Серед організацій, що виступили проти скасування Господарського кодексу, – Асоціація міст України, Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування, Всеукраїнська асоціація громад, Асоціація суддів господарських судів України, Національна асоціація адвокатів України, Секретаріат Європейського співтовариства та інші.

Що вимагає бізнес?

Український союз промисловців і підприємців закликає Президента скористатися своїм конституційним правом вето та повернути законопроєкт на доопрацювання, щоб привести його у відповідність до норм Конституції України, національного законодавства та європейських правових стандартів. Крім того, бізнес-спільнота наголошує на необхідності проведення всебічного аналізу регуляторного впливу цього законопроєкту, чого не було зроблено в процесі його підготовки.

Ситуація навколо законопроєкту №6013 викликає серйозне занепокоєння щодо майбутнього правового регулювання підприємницької діяльності в Україні. Бізнес-спільнота сподівається на діалог із владою та ухвалення рішень, які сприятимуть економічному розвитку країни, а не створюватимуть нові ризики та виклики.