
Мова йде про продовження стабільної співпраці на внутрішньому ринку України, без різких рішень щодо виведення капіталів, скасування авіаполучень тощо. Постійна загроза російського вторгнення за останні 4 місяці коштувала вітчизняній економіці близько $12,5 млрд. інвестиційних втрат. Пролонгація таких настроїв вартуватиме ще $ 2-3 млрд. доларів щомісяця. Окреме питання – котирування євробондів України, що на фоні останніх новин опустилися до нових мінімумів. Зовнішні фінансові ринки фактично закриті для нас, що є хибним з огляду на складність ситуації.
Відповідне звернення ділових асоціацій, роботодавців, промисловців прийняте на засіданні УСПП та Антикризової ради громадських організацій та доповнене вчора.
Бізнес-спільнота України підкреслила, що розуміє наявність чималих ризиків, особливо на фоні незаконних рішень РФ щодо визнання псевдореспублік Л/ДНР, і вже відкритого введення нею на цю тимчасово окуповану територію України регулярних військ.
Втім, Україна готова захищати власну територіальну цілісність, передовсім мирним дипломатичним шляхом, паралельно укріплюючи ЗСУ та безпекові структури. Тривають консультації з міжнародними партнерами щодо обсягів запровадження санкцій проти Росії.
У даних умовах критично важливо, щоб інвестори та закордонні ділові партнери не піддавалися панічним настроям щодо українського ринку: Україна гарантує безпеку їх капіталів, готова страхувати ризики. Яскравий приклад – ситуація із авіаперевезеннями, на яку уряд відреагував доволі оперативно, надавши 16,6 млрд грн додаткових гарантій.
Ділові кола ініціюватимуть створення цілої системи страхування на державному рівні, щоб зняти з інвесторів фінансовий тягар потенційного пошкодження активів через військово-політичні причини. Передовсім це стосуватиметься бізнесу, що веде свою діяльність в регіонах поблизу окупованих територій. Такий крок можливий в рамках державно-приватного партнерства, а також залучення коштів міжнародних донорів.
«Ми вдячні міжнародним партнерам за макрофінансову підтримку країни, проте зрозуміло, що для економіки потрібні не лише займи, а притік інвестицій, модернізація виробництв, створення робочих місць. Ескалація агресії РФ не повинна вплинути на рівень довіри до спроможності України гарантувати безпеку капіталовкладень. Це чітка політика уряду, Офісу президента, всієї промислово-підприємницької спільноти країни», - зазначили в УСПП і АРГО.
Україна має значний інвестиційний потенціал – в АПК, авіа-, транспортному, енергетичному машинобудуванні, ІТ, створенні виробничих, експортних кластерів тощо. Є чималий прогрес в адаптації європейських стандартів і регламентів, взято курс на декарбонізацію економіки, зменшення енергозалежності підприємств.
«Відтак закликаємо інвесторів і закордонних партнерів України не зменшувати обсяги економічної співпраці, не закривати наявні бізнес-проєкти і цим продемонструвати свій рівень підтримки та довіри до країни, що відстоює свій цивілізаційний вибір бути прогресивною, розвиненою європейською державою. Ми є прогнозованими і відповідальними партнерами, а співпраця вигідна для всіх сторін», - підсумували представники бізнес-кіл України.