Умови співпраці з міжнародними фінансовими інституціями треба переглядати

Facebook Поділитись
Умови співпраці з міжнародними фінансовими інституціями  треба  переглядати

 

Україна має величезний економічний, промисловий, кадровий, науковий потенціал, вона здатна перетворитися на сучасну розвинуту передову державу з високим рівнем життя людей. Для цього треба зробити дуже багато, але в тому числі – домогтися зниження залежності від міжнародних фінансових інституцій, яка нині  перетворює нас з суб’єкту зовнішній стосунків на об’єкт; перестати ходити по світу з простягнутою рукою; переглянути саму філософію співпраці з МВФ, Світовий банк, ЄБРР таким чином,  щоб позичати кошти не для погашення попередніх боргів, а для розвитку, модернізації, впровадження інновацій. Таку думку президент УСПП Анатолій Кінах висловив в ефірі одного з національних телеканалів.

«Місія МВФ працює в Україні, а чутки щодо того, поїхала вона чи ні, є свідченням турбулентності, певної втрати керованості процесами, яка супроводжує  зміну влади.  Безумовно, треба усвідомлювати, що оголошення позачергових виборів парламенту чи розмови про відставку уряду сприймаються міжнародними експертами, тим більш – фінансовими – як ознака нестабільності в державі, і тому в даний момент  дії влади, як нової, так і старої, мають бути максимально відповідальними та виваженими», – переконаний Анатолій Кінах.

Він оцінює програму  stand-by на загальну суму $3,9 млрд., про яку МВФ і Україна домовились в жовтні 2018р., як одну з самих примітивних.  Країна отримала перший транш в розмірі $1,4 млрд. у грудні, а другий очікувала в червні 2019р., з приводу чого  в Україну й прибула місія МВФ. В першому півріччі ц.р., на його думку,  в державі немає критичного стану з поверненням боргів, але запас міцності дуже і дуже малий.

«Президент В.О.Зеленський оголосив про свою зустріч з представниками місії МВФ. Я би вважав, що йому потрібно, по-перше,  поставити питання про реструктуризацію боргів України перед МВФ. Обсяг витрат на обслуговування державного боргу складає  470 млрд. грн. в 2019р., що відповідає  40% доходної частини бюджету, є   занадто обтяжливою величиною за умови економіки сировинного типу, яка дає до 3 % приросту ВВП на рік. А по-друге, йому слід  запропонувати МВФ розробити програму співпраці нової якості – такої, що спрямована на модернізацію, розвиток економіки, промисловості, малого та середнього бізнесу», – наголошує президент УСПП.

Він навів приклад Аргентини, яка колись  мала дуже невдалий досвід роботи з МВФ, пройшла через дефолт. Проте наразі країна відновила свою співпрацю із фондом на високому  програмному рівні. Ухвалена програма на 3 роки, яка передбачає кредит на 57 млрд. дол., і всі вони спрямовані на відродження економіки,  модернізацію перспективних промислових сфер.  Україні так само потрібні чіткі стратегії та програми – як економічного розвитку взагалі, так і співпраці з міжнародними фінансовими партнерами.