У 2024 році темпи зростання кредитування бізнесу в Україні виявилися утричі повільнішими порівняно з кредитуванням населення, йдеться в огляді Нацбанку. При цьому ставка в корпоративному секторі досягла 15,8%, що значно вищі за ставки в економіках розвинутих країн світу. Наприклад, в сусідній Польщі кредитування оборотного капіталу компанії можна отримати під 4-8%. Схожі ставки в інших країнах ЄС, чим пояснюється великий відсоток українського бізнесу, що переніс свої активи в Польщу, Чехію, Німеччину тощо, керуючись не тільки безпековим фактором.
За підсумками року загальний кредитний портфель бізнесу та населення в усіх валютах становить 1,1 трлн грн, що є лише 14,5% від ВВП країни. Знову ж таки,в Польщі, Чехії показник кредитування економіки 70% і 80% ВВП відповідно. Це говорить про серйозні обмеження в доступі до кредитних ресурсів для українських підприємств, що особливо болісно позначається на розвитку економіки, зокрема на відновленні та нарощуванні виробничих потужностей у період воєнного стану.
Під час повномасштабної війни рф проти України, коли економіка потребує ресурсу для підтримки обороноздатності, відновлення самодостатності, доступ до фінансування є одним з ключових факторів для успіху цих процесів. Однак, ставки на кредити для бізнесу залишаються на високому рівні — офіційно 15,8% у 2024 році, на практиці - більше 19-20%. Така ситуація створює серйозні проблеми для підприємств, оскільки високі відсотки знижують можливості для розвитку, інвестування та нарощування виробництва.
Для малих і середніх підприємств, які займаються виробництвом товарів для Збройних Сил України, це може бути критичним фактором у забезпеченні своєчасних поставок. Підприємства ОПК працюють на 40% своїх потужностей саме через це, а за прогнозами в 2025 році - працюватимуть на 37%.
Більшість українських підприємців зараз змушені шукати альтернативи традиційному банківському кредитуванню. Як результат, зростає кредитна нагрузка на підприємства, які не можуть обслуговувати зростаючі витрати, або зовсім не отримують необхідного фінансування для розширення виробництва.
Не менш важливим фактором є й постійні обстріли і військові дії з боку російського агресора. В умовах воєнного стану бізнеси стикаються з додатковими витратами на забезпечення безпеки, логістику та модернізацію виробничих потужностей, які можуть бути знищені або пошкоджені внаслідок атак. Це додатково ускладнює доступ до фінансування, оскільки банки, в умовах невизначеності, можуть вважати такі підприємства більш ризикованими для кредитування.
Український союз промисловців і підприємців (УСПП) вже неодноразово наголошував на необхідності змін у кредитній політиці для підтримки підприємств. Це має бути спільна політика Уряду, Нацбанку, фінустанов та бізнес-спільноти. Програми “Доступні кредити 5-7-9” недостатньо і вона не закриває запити всіх промислових, великих і малих підприємств, які цього потребують.
Крім сказаного вище, необхідно розглянути варіанти державної підтримки критично важливих для економіки підприємств, зокрема через створення спеціальних кредитних програм для бізнесу, що працює у сфері оборони.
Успішне вирішення цих питань стане важливим кроком на шляху відновлення економіки та зміцнення обороноздатності країни.