
Перелік товарів критичного імпорту був затверджений урядом ще на початку війни.
Такий крок мав на меті зменшення негативного сальдо платіжного балансу, фіксацію курсу гривні, забезпечення потреб оборони країни та утримання рівня інфляції.
Проте, зазначають в УСПП, процедура затвердження переліку критичного імпорту не враховувала потреб у сировині і матеріалах для цілої низки виробництв, відповідності таких товарів необхідним нормам та стандартам. Це приводило до зупинки одних підприємств під гаслами підтримки інших.
“Незбалансованість у формуванні переліку товарів критичного імпорту, часті зміни до нього позбавляють суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності можливості планувати свою діяльність. Це призводить до додаткових втрат бізнесу на фоні втрати платоспроможності, ринків збуту, висококваліфікованого персоналу тощо”, - йдеться у висновках УСПП.
Документ направлено на розгляд прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, очільника профільного парламентського комітету Данила Гетьманцева.
Ділові кола переконані щодо необхідності комплексного перегляду та переформатування переліку товарів критичного імпорту, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2022 р. № 153.
Зазначається, що НБУ скасував обмеження на встановлення курсу, за яким банки купують і продають готівкову валюту, а також для безготівкового обміну за картковими рахунками. Це дозволить підтримати міжнародні золотовалютні резерви України, знівелювати спекулятивні операції, а також стримати виведення капіталів за кордон, що дає можливість зменшити регуляторний тиск на суб’єктів господарювання через обмеження безготівкових операції таких суб’єктів.
Водночас, розуміючи необхідність повернення до оподаткування товарів при ввезенні товарів на митну територію України, УСПП категорично виступає проти запровадження додаткових мит.
Натомість пропонується залишити перелік товарів критичного імпорту для обладнання та комплектуючих, яке не виробляється в Україні, для високотехнологічних товарів, що буде вкрай необхідним для відновлення виробництв, знищених внаслідок збройної російської агресії.
“Виключно для цих груп товарів необхідно на певний обмежений за часом період зменшити оподаткування ввізним митом. Можна також розглянути систему розстрочень із сплати ПДВ або звільнення від ПДВ на операції із ввезення на митну територію України таких товарів. Поновлення оподаткування імпортних товарів, на нашу думку, повинно бути відтерміновано за часом для платників податків, що обрали спрощену систему оподаткування з особливостями, передбаченими п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ Податкового кодексу України (сплата єдиного податку за ставкою 2%)”, - йдеться в листах.
Зазначена система оподаткування була запроваджена з 1 квітня 2022 р. Сплата єдиного податку платниками 3 групи за ставкою 2% передбачає звільнення відповідних платників від обов’язку нараховувати та сплачувати ПДВ як за операціями постачання на митній території України, так і при імпорті товарів.
Виходячи з обраної системи оподаткування, такими платниками була сформована відповідна політика ціноутворення, були укладені контракти, побудовані плани діяльності. Одночасне скасування всіх пільг та преференцій, передбачених для платників єдиного податку – неплатників ПДВ, призведе до подвійного оподаткування операцій (ПДВ при імпорті товарів та єдиним податком при їх подальшому продажу), отримання необґрунтованих втрат та збитків, що буде стримувати діяльність таких підприємств та економічне зростання в цілому.
Таким платникам необхідно надати певний перехідний період для завершення зовнішньоекономічних операцій, отримання можливості відновити реєстрацію в якості платників ПДВ.
Водночас УСПП підтримує необхідність збільшення граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів до 180 днів. Це потрібно через переорієнтування на нові ринки збуту, нових постачальників товарів, значне ускладнення логістичних ланцюжків та посилення валютного контролю банками.
“ У діалозі із бізнесом, галузевими асоціаціями потрібно сформувати новий перелік товарів критичного імпорту, зокрема високотехнологічного обладнання або комплектуючих до нього. Не застосовувати додаткові мита на операції з ввезення товарів на митну територію України. За необхідністю переглянути у бік зменшення ввізні мита, що діяли станом на 24.02.2022 р., з огляду на необхідність ввезення певних товарів в умовах дії воєнного стану. Запровадити перехідний період не менш ніж 90 днів для скасування преференцій, запроваджених на період воєнного стану, для платників єдиного податку – неплатників ПДВ”, - підсумували свої пропозиції в УСПП.