УСПП направив листа до Єврокомісії щодо фінансування програми підвищення безпеки енергоблоків АЕС

Facebook Поділитись
УСПП направив листа до Єврокомісії щодо фінансування програми підвищення безпеки енергоблоків АЕС

Підвищення рівня безпеки експлуатації енергоблоків українських АЕС здійснюється ДП «Енергоатом» відповідно до урядової постанови 2011 року. З цією метою компанія підписала кредитні угоди з Європейським банком реконструкції та розвитку і Європейським співтовариством з атомної енергії. 

Розмір позики - 300 млн. євро. 

В рамках даних кредитних угод було проведено низку тендерів, в яких переможцями стали компанії зі світовим досвідом впровадження проектів модернізації та підвищення безпеки АЕС. У тому числі відомі українські - «Радій», СНВО «Імпульс», ООО «Вестрон», ТОВ «Високовольтний союз-РЗВА», ООО «Элкор», ПрАТ «Завод Елокс», ПАТ «Завод Екватор» та іноземні підприємства.

Основна частина обладнання за контрактами в рамках кредитної угоди успішно введена в експлуатацію. Однак, обладнання, відвантажене в жовтні - грудні 2020 р. і в 2021р., до теперішнього моменту так і не оплачено. Прострочений борг ДП НАЕК «Енергоатом» за рахунок кредитних коштів на сьогодні  становить понад 30 млн. євро.

Про це йдеться в листі УСПП на адресу Головного директорату з енергетики - координації політики EURATOM Єврокомісії.

“Затримка з отриманням чергового траншу кредитних коштів робить неможливим розрахунки з постачальниками за надані послуги. Це може призвести до чисельних позовів, примусового стягнення заборгованості та штрафних санкцій. Реалізація запланованих заходів програми підвищення безпеки атомних електростанцій в Україні фактично зупинена”, - підкреслюють в діловому союзі.

Експерти УСПП наголошують, що ситуація із затримкою розрахунків ставить під загрозу потужні українські підприємства з високим науковим та технічним потенціалом, та потенційно веде їх до банкрутства. 

“Просимо сприяти виділенню чергового траншу фінансування для погашення накопиченої заборгованості «Енергоатом» перед постачальниками. Це дасть можливість продовжити реалізацію програми підвищення безпеки українських АЕС та зберегти високотехнологічні українські підприємства”, - зазначається в листі.

Нагадаємо, питання модернізації вітчизняної енергетичної інфраструктури - одне із пріоритетних для УСПП. Діловий союз і його партнери з Антикризової ради громадських організацій вже направили в Офіс президента, уряд і парламент відповідні комплексні пропозиції щодо промислової політики, необхідних реформ, прийняття очікуваних законопроєктів, що стимулюватимуть економічний розвиток.