УСПП: необхідні як стимулюючі заходи для постраждалого бізнесу, так і підтримка новостворених підприємств

Facebook Поділитись
УСПП: необхідні як стимулюючі заходи для постраждалого бізнесу, так і підтримка новостворених підприємств

Уряд пропонує в рамках програми єРобота надавати гранти для новоствореного бізнесу в розмірі 250 тис. грн. Загалом це коштуватиме бюджету 5 млрд. грн і забезпечить створення 20 тис. нових бізнесів.

Маючи економіку воєнного часу, великі ризики і збитки в інфраструктурі, міграцію спеціалістів, у тому числі за кордон – важко судити про ефективність такої програми. На противагу цьому варто б розробити єдиний підхід Кабміну та Національного банку щодо підтримки вже існуючих підприємств та промислових виробників.

На цьому наполягають в Українському союзі промисловців і підприємців.

Майже кожна друга компанія з числа малого і середнього бізнесу (47%) припинила роботу з початком військових дій в Україні та лише 6% в подальшому  адаптувалися до нових умов. Про це свідчать результати опитування, проведеного Мінцифрою.

Сумарний обсяг втрат підприємств МСБ з кінця лютого оцінюється в $85 млрд. 

Підприємства на деокупованих територіях здебільшого втратили свої активи – війська рф або знищили логістику та складські приміщення, або ж вкрали і вивезли майно і обладнання місцевого бізнесу.

Бізнес, що зважився на релокацію – також потребує підтримки держави не просто в перевезенні майна, але в широкому сенсі – в сприятливій податковій політиці, вчасному поверненню ПДВ, доступі до фінансових ресурсів. Те ж саме стосується і експортерів: негативний баланс зовнішньої торгівлі в квітні збільшився до 1,1 млрд. доларів. Подвійний курс валют, проблемні питання із термінами повернення валютної виручки і т.д. – все це потребує ухвалення низки рішень.

Із підняттям облікової ставки НБУ до 25% зовсім незрозуміло, що ж буде із програмою кредитування «Доступні кредити 5-7-9» тощо. І загалом довоєнна програма не відповідає викликам сьогодення.

«Ми пропонуємо видавати кредити за нульовою ставкою для підприємств, що постраждали від війни. По перше, вони життєздатні, якщо не припинили свою роботу та готові продовжувати випускати продукт, по друге, це збереження робочих місць тут і зараз. При цьому ніхто не виступає проти підтримки відкриття нових бізнесів – це також одна із складових економічної політики уряду і Нацбанку, парламенту, яка має бути скоординованою між собою. Але починати зараз інвестувати кошти в нове, при цьому маючи проблеми в реальному секторі економіки, що діяв не перший рік – не зовсім логічно», - зазначив президент УСПП Анатолій Кінах.

Ця ситуація буде обговорена на спільному засіданні УСПП та Антикризової ради громадських організацій 24 червня. До участі в заході запрошені представники Кабміну, а також НБУ – зокрема, голова Ради Нацбанку Богдан Данилишин.