
У 2020-2021 роках спостерігається тенденція росту обсягів інвестицій і двосторонньої торгівлі з Естонією. Так, за 8 місяців поточного року товарообіг становив 221,9 млн. доларів, а основними статтями вітчизняного експорту є електричні машини, паливо, деревина тощо. Естонський бізнес давно зацікавлений в співробітництві з українськими партнерами. Відтак, системні комунікації сприяли б нарощуванню ділового співробітництва і кількості спільних проєктів.
Про це йшла мова на зустрічі президента УСПП Анатолія Кінаха із послом України в Естонії Мар'яною Бецою.
Українські промисловці і підприємці звернулися до посольства із пропозицією посприяти у налагодженні довготривалих контактів з місцевими потужними бізнес-асоціаціями: Конфедерацією роботодавців, Торгово-промисловою палатою тощо. У перспективі йдеться про запуск такого механізму, як двостороння ділова рада. Така за ініціативи УСПП вже близько 10 років діє з Литвою, що дало змогу щороку збільшувати товарообіг між країнами. Не виключенням став навіть складний період пандемії.
З цим підходом погодилася і пані посол. Вона зазначила, що Естонія входить в перелік перспективних торгових партнерів, визначених Експортною стратегією України. На даний час на українському ринку працюють 300 естонських компаній, є кілька справді великих інвесторів. Передовсім це сфери ІТ, АПК, переробки.
«Посольство готове надати всебічне сприяння створенню такої двосторонньої ділової ради», - підкреслила Мар’яна Беца.
Сторони домовилися, що УСПП підготує та надішле диппредставництву проєкт відповідної угоди. У свою чергу, посольство проведе відповідні перемовини із місцевими діловими організаціями.
Також під час зустрічі йшлося і про проєкти в Україні, які фінансуються через МЗС Естонії. Вони є переважно гуманітарного і соціального спрямування, на ці цілі щороку в середньому витрачається до 2 млн. євро. Серед них – просування МСБ і туристичного екокластеру; сучасні методи кібербезпеки; створення Експортної академії; підвищення обізнаності в сфері онлайн-продажів тощо.
«Ми маємо досвід участі в проєктах, фінансованих МЗС Литви. Цьогоріч успішно закінчена реконструкція школи в м.Авдіївка, що за кілька кілометрів від лінії фронту. Проєкт профінансований Литвою. Як зазначили литовські партнери, участь громадської організації дала змогу забезпечити прозорість і стабільність виконання заходів. Наразі УСПП вже ініціював продовження таких проєктів, зокрема, цього разу на Луганщині. Модернізація освітньої та соціальної інфраструктури регіонів, що постраждали від військових дій – в пріоритеті як нашому, так і наших європейських партнерів. Відтак, ми могли б запропонувати естонській стороні долучитися до цього процесу», - зазначив Анатолій Кінах.
Учасники зустрічі домовилися про системні комунікації з окреслених напрямків. Очікується, що робота зі створення ділової ради буде прискорена. Щодо грантових проєктів Естонії – буде організована окрема онлайн-зустріч із представниками зовнішньополітичного відомства цієї країни.