
Businesseurope — найбільша і найвпливовіша бізнес-асоціація ЄС, що представляє 20 млн дрібних, середніх і великих європейських підприємств. Український союз промисловців і підприємців є партнером організації, свого часу відкрив представництво в центральному штабі Businesseurope в Брюсселі.
Відтак, УСПП звернувся до європейського бізнесу із проханням систематизувати поставки гуманітарної допомоги ЗСУ, Теробороні, українським госпіталям тощо. Йдеться про цілком конкретні запити в частині медикаментів (джгути, турнікети, сучасні кровоспинні, хірургічні та інші засоби), екіпірування наших захисників тощо.
До онлайн-конференції долучилися заступниця генерального директора Businesseurope Луіза Сантош, віце-президент Конфедерації промисловості Чеської Республіки Ян Рафаж, заступниця генерального директора з міжнародних відносин, зв’язків із ЄС та менеджменту проєктів Конфедерації роботодавців Латвії Інесе Степіна.
У своєму виступі президент УСПП, голова Національної тристоронньої соціально-економічної ради України Анатолій Кінах подякував європейським партнерам за політичну та економічну підтримку України, введені проти країни-агресорки рф санкції, допомогу українським біженцям, що вимушено виїхали до ЄС.
Він наголосив, що, за підрахунками українського уряду, Україна вже втратила понад 560 млрд. доларів через російське вторгнення. Зруйновано 10 млн. квадратних метрів житла, 8 тис. км доріг, десятки залізничних станцій та аеропортів. Та найбільш болючіші втрати – це людські життя. Рф убила щонайменше 144 українських дітей, кілька тисяч цивільного населення. Тисячі громадян України окупаційна армія примусово вивезла в рф, їх подальша доля, життя і здоров’я під загрозою. Росія вчинила багато воєнних злочинів, а також стала ядерним терористом, захоплюючи та обстрілюючи атомні станції. Все це загрожує світовій безпеці, тому відповідь міжнародної спільноти має бути стрімкою та ще більш потужною.
«Мова йде про подальше посилення санкцій проти рф, ембарго на енергоносії російського походження. Також ми повинні подумати над зняттям штучних бар’єрів для постачання української продукції на ринок ЄС. Особливо в умовах заблокованого експорту морськими шляхами. Мається на увазі зняття квот на сільськогосподарську продукцію з України та ін. Ми працюємо в даному напрямі з Єврокомісією, просили б підтримки власне ділової спільноти Європейського Союзу», - підкреслив Анатолій Кінах.
Основним питанням до обговорення в рамках конференції стало налагодження системних поставок гуманітарної допомоги з ЄС.
«Це як медикаменти, так і тепловізори, зарядні станції, засоби захищеного зв’язку для ЗСУ тощо», - повідомив перший віце-президент УСПП Сергій Прохоров.
Голова Української військової варти, радник заступника міністра закордонних справ України Олександр Білецький конкретизував пропозиції української сторони.
За його словами, наразі він координує південний коридор гуманітарних поставок з країн ЄС на потреби української армії, військових адміністрацій, цивільного населення. Вже організовано відповідний гуманітарний хаб для обліку поставок та координації логістики. Велика частина спрямовується на опорний медичний госпіталь на півдні України та потреби оперативного командування Південь.
О.Білецький відмітив потужність тієї допомоги, що надходить з Чехії та Латвії і подякував її представникам за максимальне сприяння і оперативність.
«Дякуючи співпраці із УСПП ми також налагодили постійні комунікації із Литвою, яка вже доставила більше 160 тон допомоги. Просимо Businesseurope поширювати інформацію серед своїх членів про конкретні потреби української армії, оборони, щоб ми мали змогу отримувати максимально потрібні нам тут і зараз речі», - зазначив він.
УСПП систематизує запити українських військових та волонтерів та направить Businesseurope перелік необхідного військового обладнання та медзасобів, які потребує Україна.
Представниця організації пані Луіза Сантош запевнила, що Businesseurope використає свої можливості, щоб допомогти. Більше того – чимало бізнесу ЄС вже давно формує та направляє гуманітарні вантажі в Україну.
Окрім цього , сторони обговорили також програму економічного відновлення для України. 24 березня на самітах НАТО, ЄС і Великої сімки було прийнято відповідне рішення про створення цільового Фонду. Очікується проведення міжнародної конференції щодо термінів, обсягів та механізмів його наповнення.
Зі свого боку, УСПП звертається до європейського бізнесу співпрацювати із українським, давати відповідні замовлення, кооперуватися у виробництві тощо.
«Це та частина економічного відновлення, на яку ми всі разом маємо вплинути», - переконаний Анатолій Кінах.
Ян Рафаж та Інесе Степіна також поінформували про ті зусилля, які вживають уряди Чехії і Латвії по допомозі біженцям з України, їх інтеграції в ринок праці та освіти в цих країнах.
«Ми підтримуємо більш серйозні санкції проти рф. Також хочемо, аби ви знали: Чехія підтримує ваше потенційне членство в ЄС і НАТО», - сказав Ян Рафаж.
УСПП і Businesseurope продовжать співпрацю із окреслених напрямів, планується зробити дану комунікацію постійною.