
Сформовані на його основі комплексні пропозиції будуть передані уряду.
У 2022 році зберігатиметься висока продовольча та промислова інфляція. Передовсім, мова йде про продукти, виробництво яких потребує значних енерговитрат.
На вимоги ділової спільноти уряд свого часу вжив певні кроки, спрямовані на обмеження націнки на газ власного видобутку для виробників соціальних видів продукції.
Проте цього явно недостатньо, про що вже неодноразово висловлювався Український союз промисловців і підприємців. Наслідки енергокризи, що наразі здебільшого припадають на промисловість та бізнес, які споживають газ за цінами з орієнтиром на європейські хаби і втрачають конкурентоспроможність, можуть виявитися більш масштабними.
Дана ситуація вимагає системних антикризових заходів реагування з боку уряду.
Тому УСПП проводять опитування виробників з різних галузей індустрії, щоб сформувати для уряду конкретну дорожню карту дій в енергосекторі.
Зокрема, стурбованість викликає низький рівень забезпеченості фермерів мінеральними добривами. В останні дні січня цей показник зріс з 11% до 22%. Це невеликі цифри, також основну увагу треба звернути не на імпорт добрив, а на їх виробництво в Україні.
Союз хіміків пропонує надати вітчизняним хімічним підприємствам товарний кредит у вигляді природного газу в об’ємі до 500 млн куб. м по березень 2022 року для забезпечення весняної посівної кампанії.
«Вся продукція, вироблена із зазначеного природного газу, буде реалізована виключно на внутрішньому ринку України», - говорять в хімпромі. Зазначається, що така позиція підтримана Мінагрополітики, потрібні урядові рішення, спільні із НАК «Нафтогаз».
Асоціація «Меблідеревпром» звертає увагу, що підприємства галузі опинилися в критичній ситуації через зростання цін на сировину. Через високі ціни на енергоносії посилився експорт паливної деревини, тріски тощо. За їх оцінкою, минулоріч з України вивезено до 1 млн. кубометрів деревини. Часто під цими кодами вивозиться матеріал, придатний для виробництва деревних плит. Це питання має взяти під контроль уряд. Щодо вартості газу, то ціни (від 40 до грн/кубометр залежно від регіону) ставлять на межу рентабельності підприємства. «Вартість газу становитиме до 20% собівартості продукції… Це може призвести до зупинки інвестиційної та виробничої діяльності», - кажуть в асоціації.
Хлібопекарі, що змушені були скоригувати ціни на продукцію в бік її підвищення, наразі роблять все можливе, щоб стримувати подальше зростання. Отримавши можливість купувати на біржі газ з обмеженими націнками (до 24%), тут просять уряд додати до переліку соціально значущих товарів пшеничний хліб. Його найбільше споживають в південному та східному регіоні України. Тож ціна на даний товар повинна залишатися доступною.
Варто відзначити, що ріст тарифів на енергоносії впливає не тільки на виробників продукції, але й надавачів послуг. Так, група компаній компанія «Адамант» - дата центр «Адамант» – підрахувала, що витрати на електроенергію у січні 2022 року у порівняння із січнем 2021 року зросли на рекордні 210,7%. Це є основним із елементів собівартості послуг дата-центру, що надає широкий спектр послуг із телекомунікацій установам державного, комунального сектору, комерційним компаніям тощо.
Асоціація українських виробників «Морозиво і заморожені продукти» також підтримала ініціативи УСПП щодо напрацювання разом із урядом антикризових заходів щодо мінімізації негативного впливу зростання цін на енергоносії для промисловості.
Український союз промисловців закликає Прем’єр-міністра України провести низку цільових робочих зустрічей з промисловцями, експертами та напрацювати план дій щодо адресної підтримки найбільш постраждалих галузей промисловості, збільшення видобутку власного природного газу. Окремим питанням є потреба укладення довгострокових контрактів на імпорт газу з європейського напряму, перспектива переходу на споживання скрапленого газу тощо.