
Lewiatan – потужна організація польського бізнесу, має представництво в Брюсселі, об’єднує понад 4 100 компаній, у яких працює більше мільйона співробітників. Є єдиними представниками від польського підприємництва в BusinessEurope – найбільшій європейській бізнес-організації.
Відтак, Український союз промисловців і підприємців налагоджує постійну співпрацю із польськими партнерами для вирішення нагальних питань вітчизняних експортерів. Йдеться про збільшення пропускної вантажоспроможності прикордонних пунктів, спрощення митних, дозвільних процедур та ін.
Про це йшлося на зустрічі президента УСПП Анатолія Кінаха із президентом Lewiatan Мацеєм Вітуцкі.
Сторони визначили як пріоритетний напрям кооперації в енергетичній, паливній та транспортній сферах.
Прикметно, що пан Вітуцкі також звернув увагу на можливість реалізації проєкту розширення колії на польській залізниці, що сприятиме прискоренню проходження вантажів з України. Нагадаємо, ключовою проблемою є різна ширина колій (вужча в ЄС). Вперше таке рішення запропонував Економічний Комітет Сейму Литви, що провів у травні своє виїзне засідання в Києві в офісі УСПП.
Анатолій Кінах запросив польського колегу доєднатися 21 липня до засідання Антикризового штабу УСПП, темою якого якраз є покращення логістики експорту. В Україні заблоковано 22 млн. тон минулорічного врожаю зернових, вже тривають цьогорічні жнива. Попри покращення Дунайської інфраструктури, її можливостей замало. В очікуванні деблокади Чорноморських та Азовських портів України, ділові кола пропонують зосередитися на збільшенні обсягів перевезень залізницею. Наразі на польському напрямі спостерігаються певні труднощі, черга вагонів іноді досягає 23 днів.
До засідання доєднаються представники українського МЗС, Мінінфраструктури, Мінекономіки.
Президент Lewiatan підтримав важливість вирішення транзитних бар’єрів, розширення пропускної спроможності на кордонах.
«Ми говоримо нашим урядовцям: важливо, щоб Польща надавала Україні не тільки озброєння, але і повністю відкрила свої кордони для української продукції», - зазначив Мацей Вітуцкі.
Також він звернув увагу на потребу погодження спільної політики в сфері використання трудового потенціалу: Польща, попри наплив українських біженців, все ще відчуває потребу в спеціалістах будівельної галузі, автоводіях та ін. Звичайно, мова йде про період після перемоги України.
Сторони також обговорили релокацію українських підприємств з постраждалих від війни областей до Польщі. УСПП прагне уточнити умови відкриття підприємств на території Польщі, можливі пільги для України, можливості вільних економічних зон Польщі. В довгостроковій перспективі Україна не зацікавлена переносити підприємницьку діяльність за кордон, бо це втрата для бюджету, робочих місць і т.д. Проте в поточних умовах війни, можливо, для деякого бізнесу це стане запорукою виживання і потім повернення в податкові резиденти України.
Пропозицією української сторони також є спільна участь організацій у грантових проектах, які фінансуються безпосередньо Урядом Польщі або з європейських фондів і спрямовані на відбудову/побудову нових промислових підприємств, створення малих та середніх підприємств, стартапів в Україні. У таких проектах Lewiatan виступатиме організацією-головним заявником, а УСПП – організацією партнером із адміністрування.
Насамкінець пан Вітуцкі розповів, що Lewiatan повністю підтримує набуття УСПП членства в конфедерації європейського бізнесу BusinessEurope, що дасть можливість розширити коле партнерів та проєктів для реалізації в Україні та з українським бізнесом.
Сторони домовилися про постійні комунікації.