УСПП: ціни на продукти зростатимуть. Причина – війна й руйнація логістичних ланцюгів

Facebook Поділитись
УСПП: ціни на продукти зростатимуть. Причина – війна й руйнація логістичних ланцюгів

За даними Держстату, за останній місяць суттєво здорожчали продукти харчування:  овочі, м’ясо, цукор і т.д. Загалом у червні 2022 року споживча інфляція пришвидшилася до 21,5%. Основною причиною цього, об’єктивно, є війна, колосальні економічні втрати через російську агресію,  та тимчасова окупація рф приблизно 20% суверенної території України. Сюди слід додати руйнацію підприємств та інфраструктури. Загалом по Україні пошкоджено більше 24 тис. км доріг, залізнична інфраструктура. Падіння виробництва в промисловості становить 34%.

На це звертає увагу Український союз промисловців і підприємців.

Передовсім, якщо ми говоримо про овочевий кошик, то тут ціни зросли через окупацію агресором південних регіонів, тимчасову недоступність херсонських продуктів, частково із Запорізької області тощо. На Миколаївщині, що перебуває під практично щоденними масованими обстрілами, також є непростим завданням для фермерів вирощувати овочі. Відтак, ціни зростають. Наприклад, цибуля подорожчала на 35%, капуста на 15% і т.д.

Також підвищилися ціни на м’ясні вироби, на рибу та продукти + 30,2%, макарони + 29%. Зросла вартість гречки, інших круп - через виснаження запасів та скорочення поставок, солі – через обстріли російським агресором підприємств та родовищ.

При цьому, основне фінансове навантаження на виробників поки відіграє саме логістика, її затратність/небезпечність/недоступність. Втім, із опалювальним сезоном виникнуть ще більше проблем - у тепличного господарства, переробки, хлібопекарів і т.д.,  адже ціна на енергоносії стане великим фактором тиску. Інфляція може перетнути позначку в 30%.

В умовах активної фази війни недоступними є деякі види сировини та матеріалів, що також впливає та продовжуватиме впливати на вартість кінцевого продукту.

Значним викликом є потреба релокації бізнесу із зон бойових дій. Кожне переміщення – це окремий бізнес-план, тут потрібно більш детально вивчати економіку регіону, куди планується перемістити свої потужності, а державі, місцевим органам вади –  треба надавати більше можливостей для прискореної адаптації. Це і вирішення соціально-побутових питань працівників, пошук житла, так і виділення антикризових кредитів підприємству, податкові пільги до відновлення обсягів виробництва тощо.

Працююча економіка, наявність достатньої кількості робочих  місць – це найефективніший фактор стримування інфляції, а аж ніяк не банальне підняття облікових ставок без попереднього погодження із урядовими, бізнес-структурами.

Загалом, прогноз не є песимістичним, проте українцям необхідно бути свідомими зростання цін на основні продукти в 1,5 рази, якщо в найближчий час не буде впроваджений комплексний план роботи економіки воєнного стану. Він повинен ґрунтуватися на чіткій взаємодії ВРУ, Кабміну, місцевих органів влади, НБУ та міжнародних партнерів. Необхідно боротися за кожне підприємство, яке має шанс на економічну активність.