
Рада ЄС ухвалила перший крок для запуску механізму з використання прибутків від заморожених російських активів на території ЄС на користь України.
Відтепер центральні депозитарії, які володіють підсанкційними активами центробанку рф, повинні окремо обліковувати і зберігати накопичені з них прибутки.
«Це рішення відкриває шлях до ухвалення Радою рішення про можливе створення фінансового внеску до бюджету ЄС з цих чистих прибутків для підтримки України та її відновлення і реконструкції на більш пізньому етапі», – підкреслюють у Раді ЄС.
У перспективі йдеться про десятки мільярдів євро. До прикладу, бельгійська фінансова компанія Euroclear заробила у 2023 році 4,4 млрд євро на російських активах, які були заморожені санкціями ЄC.
«Використання прибутків від російських активів в ЄС і США, а в подальшому і самих активів, дозволить Україні частково фінансувати величезний бюджетний дефіцит та відбудову зруйнованої інфраструктури, житлового фонду, розмінування земель та інші вкрай необхідні речі коштом нападника. Це справедливо, а також зекономить кошти платників податків країн-партнерів. Гадаю, в ЄС також зацікавлені в такому механізмі», - наголосив президент Українського союзу промисловців і підприємців Анатолій Кінах.
Поза тим, лідер ділової спільноти України прогнозує, що цей процес, на жаль, буде досить розтягненим в часі. Наші європейські партнери повільно ухвалюють подібні рішення. Тому українські дипломати зараз мають подвоїти свої зусилля в даному напрямі, вважає президент УСПП.
Український уряд має вести послідовну медіа- та інформаційну кампанію в ЄС, Північній Америці тощо, систематично показуючи ролики про російську агресію, її руйнівні наслідки, жорстокі злочини рф проти людяності: терор і вбивства мирного населення, погрози агресора країнам НАТО, зокрема Польщі, країнам Балтії, Німеччини тощо.
Нагадаємо, країни Великої сімки та ЄС обговорюють план використання заморожених активів російського центрального банку на суму понад 250 млрд доларів як заставу для фінансування відновлення України.