УСПП вимагає від уряду рішучих дій по збільшенню видобутку власного природного газу

Facebook Поділитись
УСПП вимагає від уряду рішучих дій по збільшенню видобутку власного природного газу

Україна потребує збільшення видобутку власного природного газу. Критична залежність від зовнішнього імпорту, дороговартісна закупівля блакитного палива на спотових ринках без довгострокових контрактів – практично знищила окремі галузі промисловості, а в цілому індустрія зазнала збитків на 40-50%.

При цьому за  2021 рік державне  Укргазвидобування скоротило видобуток природного газу на 3,7% (на 527,3 млн куб. м). У даних умовах вносити законопроєкт про підвищення ренти на видобуток для приватних компаній на 74% - значить погіршувати стимули для інвесторів та штучно блокувати  ріст обсягів газовидобування.

На  цьому наголосили учасники розширеного засідання Українського союзу промисловців і підприємців, Антикризової ради громадських організацій. Участь в ньому взяли також представники ключових міністерств і ділових асоціацій.

Експерти вважають, що таке радикальне збільшення ренти не матиме очікуваного результату щодо наповнення державного бюджету. Адже інвестори просто зменшать капіталовкладення в цю галузь, приватні компанії скоротять обсяги видобутку.

Нагадаємо, в парламенті зареєстровані відразу два законопроєкти № 7038 та 7038−1 у даному напрямі.

«Якщо таке рішення буде прийнято, то уряд України через рік стикнеться з потребою збільшення імпорту газу, ціни на який не є прогнозованими та мають тенденцію до різких стрибків. Це повністю нівелює очікуваний ефект від прибутковості ренти для держбюджету», - наголосили в УСПП.

В УСПП відзначають, що у 2015 році, коли рента була збільшена відразу до 55%, темпи приросту видобутку приватних компаній скоротилися до 0,2 млрд кубометрів в рік – при попередньому показнику+ 0,8 млрд.кубометрів щороку. В результаті ренту довелося знизити і розробити систему більш гнучких ставок.

«Україна повинна розробити чітку стратегію переходу на самозабезпечення газом та електроенергією. Природні ресурси для цього є, не вистачає інвестицій та системного підходу. Цілком реально, щоб тільки одне Укргазвидобування подолало нарешті свій «ліміт» в 18-19 млрд. кубометрів в рік і показало цифру в 23 млрд. як мінімум. Решта – на приватних компаніях.  Враховуючи, що Україні необхідно близько 32 млрд. в рік на споживання, завдання цілком реальне. Інше питання, що розвідка, буріння скважин, обслуговування і т.д. – вартує чималих коштів. Прийнято вважати, що досягнення показника в плюс 1 млрд. кубометрів коштує десь 1 млрд доларів інвестицій. Тепер спробуймо дати відповідь на питання, чи значне збільшення витрат через збільшення ренти аж до 74% дасть змогу реалізовувати план по збільшенню видобутку?», - запитують в діловому союзі.

Однозначно відповідь негативна.

Необхідна розробка, безумовна реалізація комплексної програми збільшення видобутку власного природного газу, із системою податкових, митних, кредитних стимулів та гарантій для інвесторів.

Україна – енергетично самодостатня держава. Дії уряду спільно із Верховною Радою повинні бути динамічними, високопрофесійними та скоординованими. Адже ціна питання – енергобезпека країни та конкурентоспроможність української промисловості.