УСПП виступив за максимальну переробку зерна в Україні: найближчим часом проблема його експорту не вирішиться сповна

Facebook Поділитись
УСПП виступив за максимальну переробку зерна в Україні: найближчим часом проблема його експорту не вирішиться сповна

Український союз промисловців і підприємців звертає увагу на необхідність переробки наявного зерна і олійних в Україні. Поки очевидно, що наростити експорт цих товарів хоча б до довоєнного рівня – без розблокування морських портів і перемоги над агресором – неможливо. Цей процес може затягнутися до 2023 року, втім, у вітчизняних аграріїв немає коштів на проведення наступної посівної, держбюджет відчуває брак валютних надходжень, а споживачі у світі – дефіцит продуктів харчування. Такими темпами, як нині йде експорт – минулорічні залишки і цьогорічний врожай (разом до 70 млн. тон) експортуватимуться 3 роки.

Блокування окупантами морських портів України – головний біль для вітчизняної економіки та продовольчої безпеки і відповідної політики ООН в світі. Український союз промисловців і підприємців робить все можливе, щоб наростити обсяги експорту зернових/ олійних і ГМК суходолом. За останні місяці було проведено низку міжнародних та національних експертних засідань – Балтійський форум в Польщі, Українсько-польський форум щодо використання логістики портів Польщі (онлайн), засідання Антикризового штабу допомоги бізнесу при УСПП, обговорення в рамках Українсько-молдовської ділової ради тощо.

Експерти дійшли висновку, що в найближчий період ситуація в напрямі сухопутного експорту зерна і гірничо-металургійної продукції кардинально не зміниться. Сусідні з нами країни ЄС технічно не справляються з обсягами транзиту з України. Потрібен час і мільярдні інвестиції.

Тим часом відсутність впевненості в реалізації агросировини може спричинити проблеми в агросекторі України вже до кінця цього року. У фермерів не буде коштів для проведення наступної посівної, закупівлі матеріалів.

Уряду, який справді опікується питанням нарощування експорту, все ж треба звернути увагу на ці реалії та сконцентруватися на можливостях розвитку сектору переробки в Україні.

«Ми купуємо турецьке борошно, вироблене з вітчизняного зерна, то чи варто запускати таку довжелезну логістику? Низка інвестицій – і переробна галузь країни запрацює, так само як і комбікормові заводи – що означає підтримку тваринництва. Тисячі внутрішньопереміщених осіб чи безробітних громадян зможуть відкрити власні фермерські господарства, отримати роботу на виробництві», - зазначає президент УСПП Анатолій Кінах.

На думку УСПП, це має бути конкретна державна програма з умовами доступу до кредитних ресурсів, спрощенням імпорту необхідного для галузі обладнання, заходами із підтримки сектору тваринництва тощо.

Також потрібні закупівлі в держрезерв і Аграрний фонд.

Вже зараз, із врахуванням постійного подорожчання логістичних витрат, ціни на зернові  в світі  практично не покривають собівартості такого експорту.

Антикризовий штаб допомоги бізнесу при УСПП, сам діловий союз готують  цільові пропозиції на Президента. Уряд і парламент, як стимулювати галузь агропереробки і тваринництва, експортувати продукт із доданою вартістю і таким чином диверсифікувати можливості використання українського зерна.