
На сьомий рік протидії агресії РФ в Україні так і не сформовано узгодженої системи заходів з імпортозаміщення в ОПК на середньострокову перспективу.
Урядова програма з імпортозаміщення лише в стадії розробки. При цьому не відомий обсяг врахування наданих з боку ділової спільноти пропозицій та зауважень до проєкту її Концепції.
Бракує інформації щодо діяльності Міжвідомчої координаційної комісії з питань імпортозаміщення, потребує удосконалення Порядок формування і ведення Державного реєстру імпортозаміщення та кооперації в оборонно-промисловому комплексі.
На цьому наголосили в УСПП. Діловий союз направив листа віце-прем'єр-міністру - міністру з питань стратегічних галузей промисловості України Олегу Уруському.
Напередодні УСПП спільно із Укроборонпром провели консультації, до яких долучили підприємства оборонно-промислового комплексу. Наразі більше, ніж 3тис. позицій матеріалів, виробів і комплектуючих в ОПК підлягають першочерговому імпортозаміщенню.
Це цілком відповідає державній політиці, адже згідно із Стратегією розвитку ОПК, затвердженою Указом Президента України 20.08.2021 р. №372, передбачена повна ліквідація залежності від постачання матеріалів з Росії.
“Відтак, є необхідність більш глибокої локалізації виробництва у межах спільних проєктів з іноземними партнерами. Для цього потрібна участь держави у розв’язанні проблеми фінансового забезпечення програм з імпортозаміщення, проєктування та побудови дослідних зразків. Лише так ми вийдемо на серійне виробництво продукції у авіа-, суднобудівній галузях та верстатобудуванні”, - йдеться в листі.
УСПП пропонує завершити розробку згаданої Програми-2030 та затвердити її постановою Кабміну.
В ній передбачити оновлення існуючих і розробку нових вітчизняних стандартів створення продукції для сил безпеки і оборони держави.
Держава має надати фінансову підтримку довгострокових капіталомістких та наукоємних програм з імпортозаміщення, побудови дослідних зразків, випробування і сертифікації. Відтак, така програма має корелюватися із держбюджетом на 2022 та наступні роки.
Промисловці очікують від міністра О.Уруського доручення Мнстратегпрому спільно із Міноборони щодо:
- визначення Головних організацій з технічного супроводження виробництва окремих видів озброєння та військової техніки, за якими не здійснюється авторський нагляд;
- підготовки спільно з Національною академією наук України пропозицій щодо створення спеціалізованих експертних центрів з дослідження спеціальних сплавів, високоточних приладів і систем, мікропроцесорних технологій та радіоелектроніки.
УСПП публікує опрацьовані разом із підприємствами оборонно-промислового комплексу України, НАН України пропозиції. Цим сподівається пришвидшити розробку Програми з імпортозаміщення, а також зробити її максимально якісною, вигідною для економіки і виробників, спрямованою на технологізацію і максимальну локалізацію виробництва матеріалів і комплектуючих.