В Україні створюватимуть національний орган з оцінки відповідності – результати спільного засідання представників галузі будматеріалів і профільного Комітету ВРУ

Facebook Поділитись
В Україні створюватимуть національний орган з оцінки відповідності – результати спільного засідання представників галузі будматеріалів і профільного Комітету ВРУ

Український союз промисловців і підприємців налагодив співпрацю із Комітетом ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

Президент УСПП Анатолій Кінах провів низку робочих зустрічей із головою Комітету пані Оленою Шуляк, де обговорювалися питання більшої мобілізації економіки задля забезпечення потреб Сил оборони, а також державної підтримки платоспроможності ринку, роботи бізнесу і самозайнятості.

Є низка провідних для економіки України галузей, які найбільше постраждали від наслідків повномасштабної агресії рф: агропромисловий комплекс, металургія, виробництво будівельних матеріалів.

Саме на останній зосередив свою увагу УСПП в діалозі з парламентським Комітетом.

Наразі галузь втратила 30% виробничих потужностей, а рівень завантаженості підприємств – від 10 до 60%. В Україні немає актуалізованого реєстру виробників, їх продукції, обсягів та цінової політики. Це ускладнює завдання залучення національного бізнесу до локальних проєктів із відбудови, які фінансуються урядами європейських країн, Світовим банком, USAID та іншими міжнародними структурами.

Серед інших проблем – ускладнена логістика (особливо залізницею, будівельники не можуть користуватися власними локомотивами), зростання собівартості продукції на 100%, замінованість кар’єрів, брак кадрів.

Попри те, що позитивний прогноз на наступний рік говорить про зростання в галузі будматеріалів на +22%, цього мало і держава має підтримати різними заходами виробників.

У продовження робочих комунікацій сторони  провели перше засідання Експертної ради з питань збереження і розвитку потенціалу промисловості будівельних матеріалів України, забезпечення її якості і безпечності.

Раду очолив віце-президент УСПП Сергій Тихонов, а до складу ввійшли народні депутати О.Шуляк, Д.Кисилевський, представники асоціацій – Всеукраїнської спілки виробників будматеріалів К.Салій, «Укрелектрокабель» - А.Пушкар, «Укрцемент» - П.Качур, Будівельної палати України -П.Шилюк тощо.

На засіданні представники профільних асоціацій поділилися найактуальнішими проблемами та відразу запропонували шляхи їх вирішення. Так, в Україні досі немає Національного органу з оцінки відповідності, що, як не пародоксально, відрізає національних виробників від українського ринку.

Детальніше пояснив президент асоціацій «Укрелектрокабель» Анатолій Пушкар.   За його словами, провести випробування і сертифікацію їх продукції – електрокабелю – можливо зараз тільки за кордоном, в Євросоюзі. На випробування виробники вивозять кілометри кабелю, які, звичайно, декларують. І через 180 днів отримують запит від національного регулятора щодо повернення валютної виручки. Втім, продукція ж ішла не на продаж, а на випробування, в процесі якого вона, по суті, знищується. Тут немає прибутку чи навіть наміру його отримання: навпаки, наші виробники витрачають свої кошти на сертифікацію свого товару. Втім, навіть отримавши документ про проходження випробувань і відповідність необхідним нормам, кабельники мають підтвердити його в Україні. І ось тут постає найбільша проблема: в нашій країні немає такого національного органу з оцінки  відповідності.

«Ми підготували спочатку законопроєкт, а потім проєкт розпорядження КМУ, щоб вирішити це питання, проте процес не рухається. Є проблема, що в старих регламентах виробників електрокабелю немає, а по новому – 305 Регламенту ЄС – ми не можемо зареєструватися», - наголосив пан Пушкар.

Голова Комітету Олена Шуляк погодилася із цими аргументами та запевнила, що невдовзі буде розпочата робота із створення такого Національного органу з оцінки відповідності.

Окрім того, народна депутатка поінформувала присутніх, що імплементація 305 Регламенту ЄС є в наративах програми ЄС Ukraine Facility на 50 млрд. євро.

«Ми з цього шляху не зійдемо і Регламент буде діяти. Зараз важливо вирішити щодо термінів і шляхів його імплементації в національне законодавство», - сказала пані Шуляк.

Вона також зупинилася на питанні формування програм відновлення на місцевих, обласних рівнях. За її словами, наразі такі розробляють 14 областей, 126 територіальних громад. Київська область – перша і поки єдина, що закінчила напрацювання такої програми і вона доступна до ознайомлення для громадськості.

«Ці документи важливі, бо вони будуть частиною національної стратегії відновлення. Аналіз на місцевому рівні – які є руйнування, які потреби в економічному плані – це все дозволить покращити ефективність нашої спільної роботи щодо проектів із відбудови України від наслідків російської агресії», - зазначила голова Комітету.

Учасники зустрічі підняли також питання більшої локалізації сировини (міді, алюмінію тощо) для виробництв, потреби розширення та удосконалення програми «Доступні кредити 5-7-9».

Робота Експертної ради та постійні комунікації з Комітетом ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування будуть продовжені.

Сторони намітили вирішення ключової проблеми – сертифікації продукції, приведення технічних регламентів і стандартів у відповідність із європейськими, запуск вже згаданого Національного органу з оцінки відповідності тощо.