В УСПП закликали уряд і НАК «Нафтогаз» разом працювати над реструктуризацією боргів компанії та виходом її з дефолту

Facebook Поділитись
В УСПП закликали уряд і НАК «Нафтогаз» разом працювати над реструктуризацією боргів компанії та виходом її з дефолту

26 липня держателі євробондів "Нафтогазу" не отримали виплат, що означає дефолт. Компанія поклала відповідальність за це на уряд, який не підтвердив проведення виплат і зобов’язав умовити кредиторів відстрочити платежі, йдетьсяв прес-релізі НАК.

«Ця ситуація наявності протиріч на високому рівні не є хорошим прецедентом, тим паче у воєнний час», - прокоментував президент Українського союзу промисловців і підприємців Анатолій Кінах.

УСПП ще влітку 2021 року пропонував уряду та Нафтогазу закупити блакитне паливо за нижчими цінами, закачати його в сховища по максимуму. Газова криза осені-зими, коли через різке підвищення цін на газ почали закриватися вітчизняні промислові підприємства (особливо страждало тепличне господарство, великі комбінати хімпрому, хлібопекарська галузь, цукровики і т.д.), болюче вдарила по економіці, відтак ділова спільнота пропонувала максимально збільшувати видобуток власного газу. Йшлося про компромісні рішення по рентним ставкам тощо. Цих заходів практично не було вжито, через війну видобуток ще більш скоротився.

УСПП зазначає, що надлишку фінансових коштів в «Нафтогаз» немає, тим паче, коли йдеться про потребу закупівлі аж 8 додаткових мільярдів кубометрів газу. Саме цю думку і потрібно було б донести до кредиторів, просячи їх про реструктуризацію.

«Загалом вся ця ситуація виглядає непродуманою та свідчить про відсутність координації між урядом та ключовими монополіями, у даному випадку НАК. Наскільки відомо із відкритих джерел, то пропозицію відтермінувати борги кредитори отримали ледь не за тиждень до дати виплат. В країні 6 місяць йде війна, зрозуміло, що опалювальний сезон 2022/2023 буде вкрай важким. Ця робота щодо розрахунків, скільки саме газу потрібно – довоєнна цифра в 19 млр. кубометрів чи менше, чи будуть в бюджеті кошти на це і т.д. – потрібно було вирішувати ще з весни», - вважає Анатолій Кінах.

Ділова спільнота наполягає, щоб до переговорного процесу із кредиторами НАК підключився і уряд, таким чином, щоб виплати справді відтермінували, уникнувши дефолту компанії. Адже це дійсно значно ускладнить імпорт газу, який все ще необхідний для підготовки до зимового періоду.

 «Нафтогаз» 27 липня оприлюднив заяву, в якій йдеться, що компанія  невідкладно запропонує нову угоду з отримання згоди держателів єврооблігацій на відтермінування виплат.

«Головна проблема ту не стільки в нестачі коштів, як у відсутності планування чиновниками хоча б на кілька місяців наперед. Не можна під час воєнного стану, за 3 місяці до опалювального сезону проводити такі різкі кроки та демонструвати незлагодженість дій. Закликаємо обидві сторони до спільної роботи та залучення експертів із реального сектору економіки для чітких розрахунків потреб промисловості і населення в природному паливі», - підсумували в УСПП.