Останнім часом в Україні загострюється проблема браку комунікації влади з громадськими, зокрема бізнес-об’єднаннями. Це іноді призводить до ухвалення волюнтаристських рішень, що виходять за межі повноважень чиновників та законодавства, та, своєю чергою, негативно впливає на рівень довіри між державою та громадянським суспільством. Особливо це неприйнятно в умовах тривалої війни з російським агресором, коли країна стикається з виснаженням ресурсів та економічними труднощами, а консолідація зусиль держави та громадянського суспільства є вкрай актуальною.
У лютому 2025 року Український союз промисловців і підприємців (УСПП) відзначатиме 33-річчя своєї діяльності, спрямованої на зміцнення економіки, розвиток експортного потенціалу, залучення інвестицій та впровадження інновацій. За цей час організація встановила партнерські відносини з ООН, Європейським парламентом та Єврокомісією, Організацією економічного співробітництва і розвитку, Міжнародною організацією праці, а також низкою провідних бізнес-асоціацій Європи, Північної Америки, Азії та Близького Сходу. Разом з міжнародними партнерами УСПП реалізує проєкти з відновлення інфраструктури, розвитку гендерної рівності та розширення відновлюваної енергетики.
Попри це, вже майже рік діяльність УСПП стикається з перешкодами, пов’язаними з діями окремих урядових структур, зокрема Управління адміністративних будинків Секретаріату Кабміну. Працівникам організації неодноразово обмежували доступ до робочих приміщень на Хрещатику, 34, посилаючись спочатку на їх необхідність для потреб органу управління, потім для передачі Міністерству у справах ветеранів.
Варто зазначити, що раніше Уряд анонсував скорочення кількості працівників міністерств та оптимізацію бюджетних витрат. Водночас УСПП, розуміючи важливість функціонування Мінветеранів, добровільно передав у його користування половину своїх приміщень без жодних умов.
Український союз промисловців і підприємців діє виключно у правовому полі та продовжує захищати свої права, оскаржуючи незаконні, на нашу думку, рішення КМУ в господарському та адміністративному судах. Судові процеси тривають. Наразі немає жодного рішення суду, що підтвердило б права Міністерства на використання приміщень УСПП.
Відкрита кримінальна справа проти структур Секретаріату КМУ за перешкоджання діяльності громадської організації, в тому числі як попередження державним чиновникам, які не розуміють важливості розбудови держави на принципах діалогу та поваги до громадянського суспільства.
Допоки тривають розгляди у суді, робити оціночні судження про майбутнє багаторічного майданчику для комунікацій промисловців і підприємців України - передчасно.
«Пріоритет верховенства права та прозорість судової системи необхідні навіть у складних умовах війни. Це повинно бути фундаментом для всіх державних структур», — наголошують в УСПП.
Попри виклики, організація продовжує свою діяльність та буде її розгортати, підтримуючи стійкість і самодостатність української економіки та бізнесу. Разом із нею діє Антикризовий штаб стійкості економіки в умовах воєнного стану, до роботи якого долучені представники РНБОУ, парламенту, Офісу президента, Уряду, ділові асоціації, профспілки та аналітичні інституції. Чимало його рішень уже враховані в нормативно-правових актах. Зокрема, останнім часом вдалося зупинити підвищення тарифів на вантажоперевезення Укрзалізницею, що могло б негативно вплинути на експортоорієнтовані галузі — агропромисловий комплекс, металургію тощо. Крім того, штаб активно співпрацює з виробниками ОПК щодо переходу на стандарти НАТО. Цьому сприяє і робоча комунікація президента УСПП Анатолія Кінаха із єврокомісаром з питань оборони та космосу Андрюсом Кубілюсом, з метою кооперації та інтеграції українського ОПК в європейську оборонну стратегію.
УСПП залишається відкритим до конструктивного діалогу та співпраці, прагнучи до подальшого розвитку країни, зміцнення її економічної стійкості. Ми вдячні нашим партнерам - Раді бізнес-омбудсмена, роботодавцям і профспілкам України, усім галузевим асоціаціям, органам місцевого самоврядування ОТГ, НАН України, провідним вишам (КПІ ім. І.Сікорського, КНУ ім. Т.Шевченка) та ін. за спільну щоденну роботу в даному напрямку та взаємопідтримку.
Впевнені та надалі жорстко моніторитимемо правомірність дій урядових структур з метою вирішення питань в межах правового поля, з дотриманням принципів верховенства права та прозорості.