Відсутність стратегічного бачення в економіці та діалогу із бізнесом: чому закриваються ФОПи і триває релокація компаній за кордон

Facebook Поділитись
Відсутність стратегічного бачення в економіці та діалогу із бізнесом: чому закриваються ФОПи і триває релокація компаній за кордон

За чотири місяці 2025 року в Україні припинили діяльність понад 120 тисяч фізичних осіб-підприємців — на 44% більше, ніж торік – такі дані оприлюднив «Опендатабот».

Президент Українського союзу промисловців і підприємців  Анатолій Кінах в ефірі YouTube-каналу "Увага: Кірія" наголосив, що після торішнього підвищення податків та зборів держава спостерігає зворотний ефект — бізнес не витримує і шукає «варіанти» («тінь», релокація за кордон), а держава втрачає ресурсну самодостатність.

Найбільше труднощів у малого бізнесу: у 2025 році кількість закриттів бізнесу вперше перевищила кількість нових реєстрацій: на кожні 10 відкриттів — 15 ліквідацій. У 2024 році ситуація була протилежною, при тому, що ситуація в енергосфері через російські обстріли була навіть  гіршою. Експерти пов’язують цю тенденцію з погіршенням умов ведення бізнесу, зростанням податків та економічною невизначеністю.

«На кожен новий бізнес сьогодні припадає півтора закритих. Це чіткий сигнал, що фіскальна політика не стимулює розвиток підприємництва», — прокоментував ситуацію Анатолій Кінах.

Президент Українського союзу промисловців і підприємців наголосив, що збільшення прибутків бюджету має відбуватися не через підвищення податків, а через розвиток економіки, створення сприятливого бізнес-клімату.

Так, перед будь-якими фіскальними нововведеннями потрібно проводити техніко-економічний аналіз їх впливу на реальний сектор, а не ухвалювати рішення в ручному режимі. Пріоритетом має стати боротьба з корупцією, ефективність митниці, фіскальних та регуляторних органів.

«Спершу треба вичерпати резерви за рахунок ефективної боротьби із корупцією, детінізації та зменшення витрат на неефективне адміністрування. І лише після цього — за участі бізнесу — обговорювати податкові зміни», — підкреслив експерт.

Анатолій Кінах також звернув увагу на глибоку проблему низького рівня кредитування: вітчизняне підприємництво відчуває хронічний брак коштів. Причому, проблема, яка тягнеться ще з 2020-2021 рр, значно поглибилася під час повномасштабної війни рф проти України. Обсяг кредитування бізнесу в Україні нині — лише 14–15% від ВВП, що є найнижчим показником у Європі.

«Ми не зможемо модернізувати економіку без доступного кредиту. Ані промисловість, ані агросектор, ані переробка не зможуть піднятись без інвестицій і фінансових інструментів підтримки», — підсумував президент УСПП.

Разом із Антикризовим штабом стійкості економіки в умовах воєнного стану УСПП надав відповідні пропозиції РНБОУ, парламенту та Уряду. НБУ разом з ВРУ та КМУ потрібно удосконалити грошово-кредитну політику.

«Без системного бачення, реального діалогу з бізнесом і доступу до фінансів економіку не підняти — натомість Україна ризикує втратити потенціал малого підприємництва - основи для післявоєнного відновлення», - резюмували в УСПП.