Виробники добрив просять уряд надати газ в кредит для забезпечення весняної посівної

Facebook Поділитись
Виробники добрив просять уряд надати газ в кредит для забезпечення весняної посівної

За півтора місяці до старту посівної кампанії українські аграрії забезпечені мінеральними добривами в середньому на  36%. При цьому останніми роками через об’єктивні причини  вітчизняні фермери вносили меншу кількість добрив, ніж в ЄС та США. Цьогоріч цей показник може просісти ще на 10%.

За даними НАН України, дефіцит азотних добрив в Україні складає 2 млн тон.

Така ситуація вплине на врожайність, економіку в цілому, адже саме агросектор є одним із драйверів експорту. Окрім того, це ще й питання продовольчої безпеки - наявності та доступності за ціною базових харчових продуктів: борошна, цукру, хліба, олії, овочів тощо. 

З іншого боку, не меншої підтримки через зростання вартості енергоносіїв потребують і вітчизняні виробники мінеральних добрив – підприємства хімічної промисловості. Природний газ складає 80% сировини в хімпромі, через різке зростання цін на нього свого часу зупинявся Одеський припортовий завод, деякі інші зазнали значних втрат.

Хімпром, попри відповідні звернення УСПП, не був включений в урядові ініціативи по підтримці промисловості, адже встановлення граничних надбавок на газ власного видобутку стосувалося лише  виробників так званих соціальних видів продукції.

В результаті цього почав зростати імпорт азотних добрив, у 2021 році збільшившись в цілому на 97,6%.

Варто відзначити, що подорожчання газу вплинуло і на інших закордонних виробників, передусім в ЄС. Відтак, збільшилися і ціни на імпортовану продукцію.

Вихід із даної ситуації один – підтримати власне виробництво мінеральних добрив в обсягах, достатніх для проведення весняної, а в перспективі – осінньої посівної.

УСПП разом із Союзом хіміків України пропонують уряду надати вітчизняним підприємствам хімпрому  товарний кредит у вигляді природного газу в об’ємі до 500 млн куб. м до березня 2022 року включно.  Повертати блакитне паливо виробники планують у квітні-липні 2022.

Вся продукція, вироблена із зазначеного природного газу, буде реалізована виключно на внутрішньому ринку України.

Варто зазначити, що така ініціатива вже підтримана Міністерством аграрної політики, також в проєкті рішення спільного засідання УСПП і Антикризової ради громадських організацій, яке направлено Кабміну.

На часі необхідна чітка позиція Міністерства енергетики України та НАК «Нафтогаз України», а також розгляд цього питання на найближчому засіданні Уряду.