Підняття облікової ставки Національним банком України до 13,5% в умовах війни на виснаження ресурсів та низьких темпів росту ВВП — це неоднозначний крок, який насправді мало вплине на показники інфляції, проте погіршить становище бізнесу.
На цьому наголосили в Українському союзі промисловців і підприємців, коментуючи рішення НБУ підвищити облікову ставку на 0,5 пункта, щоби сповільнити інфляцію.
«Підвищення ставки є класичним інструментом монетарної політики для зниження інфляційного тиску. Вищі ставки роблять позики дорожчими, що знижує попит на кредити й охолоджує економіку. В чому проблема? У тому, що економіка практично не кредитується – рівень складає лише 15% ВВП, при тому, що банківська система показує стабільний ріст прибутків навіть під час повномасштабної війни. Попит на кредити у бізнесу є, аби продовжити операційну діяльність, провести модернізацію виробництва, зберегти штат і обсяги випуску продукції. Тому навпаки потрібні заходи із збільшення кредитування реального сектору економіки. Яку штучно «охолоджувати» не треба – бо темпи відновлення низькі», - наголосили в діловому союзі.
В УСПП закликали Національний банк та Уряд разом удосконалювати монетарну та грошово-кредитну політику в умовах війни з рф на виснаження ресурсів.
При цьому враховувати світовий досвід, а також реалії, в яких живе країна.
«Нобелівський лауреат Джозеф Стігліц, довів, що насправді висока ставка не послаблює, а посилює інфляцію, оскільки охолодження гальмує наповнення грошової маси товарною», - кажуть експерти УСПП.
Висока ставка робить кредити дорогими, що знижує виробництво товарів і послуг, тобто "товарну масу" в економіці. Якщо кількість товарів знижується, а гроші продовжують циркулювати, це може призвести до ще більшої інфляції.
У випадку України, враховуючи воєнний стан і руйнування інфраструктури, цей взаємозв’язок є. Економіка вже зазнає шоку пропозиції, а високі ставки лише посилюють цей ефект.
«НБУ та Уряд повинні стимулювати економіку через програми цільового кредитування для малого й середнього бізнесу, пропонуючи субсидовані ставки або інші інструменти підтримки. Також на часі м'якші монетарні заходи. Варто шукати баланс між стабілізацією інфляції та стимулюванням економіки. Наприклад, використання інструментів рефінансування для ключових секторів економіки. Необхідно розробити механізми, що стимулюватимуть банки зменшувати маржу та збільшувати кредитування економіки, а не лише нарощувати надприбутки», - підкреслили промисловці і підприємці.