Вивід з-під ProZorrо закупівель на мільярди гривень можуть зіграти злий жарт з антикорупційною політикою України

Facebook Поділитись
Вивід з-під ProZorrо закупівель на мільярди гривень можуть зіграти злий жарт з антикорупційною політикою України

Президент підписав законопроєкт № 5309 ( №1530-ІХ), яким виводиться з-під дії  ProZorrо  закупівля робіт та усіх послуг для будівництва Київської обхідної дороги. Початкова вартість проєкту склала 85 млрд грн.  Також без тендерів, за переговорною процедурою планують модернізацію шести аеропортів (Рівне, Вінниця, Дніпро, Одеса, Херсон та Мукачево), розбудову євроколії Київ – Львів – Скнилів, оновлення чергового корпусу Охматдиту.

В УСПП наголошують, що обхід такого майданчику як ProZorrо можливий  виключно у випадку катаклізмів і непередбачуваних викликів національній / енергетичній  та ін. безпеці, на які потрібно негайно реагувати.

«Немає заперечень, що Україні потрібна модернізація інфраструктури. Стан доріг та залізничних колій невтішний, необхідно розвивати також внутрішні авіаперевезення тощо. Втім, це повинна бути цілісна окрема стратегія і її системна реалізація, кореляція із держбюджетом та іншими фінансовими планами.  Прецеденти взяти кошти там, обійти тендери тут – викличе у суспільства і експертних кіл більше питань, ніж відповідей. У такий спосіб нівелюється уся цінність системи електронних закупівель в цілому », - наголосив президент УСПП Анатолій Кінах.

При цьому лідер ділової спільноти відмітив, що у випадку із локалізацією виробництва жодних преференцій уряд і парламент, на відміну від країн ЄС і США, не робить. Вже два роки немає ходу законопроєкту про локалізацію, відповідній постанові КМУ тощо.  

Раніше про корупційні ризики законопроєкту 5309 у своєму висновку експертизи також зазначало НАЗК.

Тут вказали, що прийняті норми зобов’язують бізнес під час оскарження закупівель до АМКУ надавати докази порушень їхніх прав та інтересів. Що не завжди реально зробити.

Відтак, існує ризик, що сектор публічних закупівель не додасть у своїй прозорості, стане менш привабливим для приватного капіталу.

«У юридичному сенсі «Київська окружна дорога» - не є чітко визначеним об’єктом інфраструктури. Також зрозуміло, що за два місяця – до 24 серпня – модернізацію 6 аеропортів неможливо організувати. Потрібні прозорі конкурси і головне – пріоритет українським виробникам і підрядникам», - підсумували в УСПП.

Мінінфраструктури раніше прокоментували законопроєкт №5309 так:  піти таким шляхом вирішили саме після численних запитів з боку міжнародних компаній. А, отже, більше 100 млрд. гривень підуть навіть не вітчизняним компаніям.