В умовах війни з рф на виснаження ресурсів, питання єдності українського суспільства набуло критичного значення. Перед країною є два фундаментальні завдання: забезпечення ефективної оборони та створення справедливої держави, яка відповідатиме очікуванням громадян.
Оборона держави не може бути справою виключно Збройних Сил, це виклик для кожного громадянина, незалежно від професії чи місця проживання. Важливо розуміти, що наш внесок у спільну перемогу полягає не лише у фінансовій підтримці чи волонтерстві, але й у відповідальному ставленні до своєї ролі у суспільстві.
Значною мірою це стосується й патріотичного виховання. Майбутнє України залежить від того, чи зможемо ми сформувати покоління, яке буде розуміти важливість національної ідентичності та відчувати взаємну відповідальність за долю і розвиток Держави.
Паралельно з вирішенням питань оборони, Україна має зробити вирішальний крок у розбудові справедливої держави. Громадянське суспільство неодноразово демонструвало, що воно очікує:
- Верховенства права. Закон має бути однаковим для всіх, без винятків для «своїх» чи «привілейованих».
- Протидії корупції. Ключова боротьба має бути не лише жорсткою, але й видимою, щоб громадяни бачили реальні зміни.
- Оновлення системи управління. Необхідно позбавитися неефективних чиновників та викорінити популізм.
- Рівності, свободи слова та соціальної справедливості. Кожен українець має відчувати, що його голос і права важливі.
На тлі цих очікувань суспільства влада вирішує створити Міністерство національної єдності, про яке відомо лише, що воно має працювати, перш за все, з українцями за кордоном. По суті правильний крок – налагодити системну комунікацію із біженцями та діаспорою в різних країнах, який, втім, мав би здійснюватися через посольства, культурні місії, громадські організації. А головне – це має бути конкретною державною політикою, яка інтегрує в себе безпекову, економічну, соціальну, культурну та інформаційну сфери. На цей комплексний підхід громадські структури, бізнес, волонтерська спільнота чекають і досі.
«Біженців зможе повернути лише економічний розвиток в Україні та розбудова тут справедливої держави», - підкреслили учасники засідання Антикризового штабу стійкості економіки в умовах воєнного стану та УСПП. На заході представники бізнесу, влади та Національної академії наук України, профспілок дискутували про те, як зберегти людський потенціал, що робити задля повернення українців.
Нагадаємо, за сприяння Українського союзу промисловців і підприємців затверджена Стратегія демографічного розвитку України на період до 2040 року та відповідний План заходів з її реалізації у 2024-2027 роках. Втім, ділову спільноту турбує відсутність системи, ресурсної бази та чітких показників в даних документах.
«Суспільство потребує конкретних дій, а не бюрократії», -зауважили в діловому союзі.
Експерти виділили першочергові кроки для збереження людського потенціалу. Дуже важливо працювати із внутрішньо переміщеними українцями: тими, хто втратив житло і майно через російську агресію, виїхав із тимчасово окупованих територій. Має бути система розселення, зайнятості, забезпечення соціальним житлом. Це робота Уряду, місцевих громад та бізнесу. До прикладу, здійснюючи аудит наявного (порожнього) житла в громадах, яке могло би бути здане ВПО в оренду із частковою чи повною компенсацією із центрального/місцевого бюджетів.
Далі – напрям із підтримки молоді. Забезпечення можливостей для навчання та працевлаштування в Україні. Створення реальних соціальних ліфтів, робота із перспективними молодими науковцями, ІТ, розробниками, медиками тощо.
Економічні спроможності також є визначальним чинником. В УСПП та Антикризовому штабі не підтримали замороження Урядом низьких соціальних стандартів до 2027 року, посилення податкового тиску на бізнес, який сам не має коштів (показники кредитування економіки – найнижчі в Європі) та працює на внутрішньому ринку із низькою платоспроможністю.
Рівень бідності в Україні, за оцінками Світового банку (травень 2024 року) – 29%.
«Оце мають бути пріоритети для забезпечення єдності. Держава для людини, і громадяни, в свою чергу – мають обов’язки по захисту Держави. В економічній сфері – безумовна підтримка самозайнятості, умов для інвесторів, посилення політики локалізації виробництва, ставка на галузі із доданою вартістю», -зазначив президент УСПП, очільник Антикризового штабу Анатолій Кінах.
Маємо забезпечити перемогу над зовнішнім ворогом та закласти фундамент для сталого розвитку.
Українці вже неодноразово доводили, що у найважчі часи можуть бути сильними та згуртованими. Настав час довести, що ми не лише здатні захистити свою землю, але й побудувати країну, в якій хочеться жити кожному.