
Європейські партнери можуть прийняти рішення про тимчасове скасування існуючих тарифів і квот на сталь, промислові товари та сільськогосподарську продукцію, які наразі не підпадають під дію торговельної угоди ЄС з Україною. Таку інформацію підтверджує міжнародне видання Bloomberg.
Українські ділові кола будуть вдячні Євросоюзу за таку підтримку, адже йдеться як про економічне відновлення України, так і забезпечення світової продовольчої безпеки. Визначені в рамках існуючої Угоди про вільну торгівлю квоти вичерпувалися українськими аграріями, постачальниками продуктів переробки за кілька тижнів. Сільськогосподарська продукція і сталь, гірничо-металургійний комплекс – це найбільші статті вітчизняного експорту. Надзвичайно важливо, щоб тимчасове скасування мит стосувалося також промислової продукції. Це посилить трансфер технологій, створення спільних з країнами ЄС консорціумів, масштабування промислового виробництва.
Український союз промисловців і підприємців ініціював перед Єврокомісією скасування тарифів і квот для українських експортерів ще в березні цього року. До того неодноразово лобіював безмитний експорт в рамках робочих перемовин із представниками інституцій ЄС.
Також президент УСПП, голова Національної тристоронньої соціально-економічної ради Анатолій Кінах публічно сформулював таку потребу української економіки у своєму виступі на Європейському Економічному конгресі в Польщі.
«Ми вдячні євроспільноті за потужну підтримку нашої країни у її протистоянні безпрецедентній військовій агресії рф. Мова йде про передачу оборонного озброєння, гуманітарну допомогу, прийом біженців та ін. Проте дуже важливо створювати такі умови, щоб відновлення України стартувало вже зараз: щоб працював бізнес, зберігалися робочі місця, відкривалися нові виробництва, активізувалася будівельна галузь. Економіка має працювати і опиратися не тільки на міжнародну допомогу, але й на свої сили. Безмитний експорт в ЄС, який має 45% частку в українській зовнішній торгівлі – це питання розвитку. Я впевнений, що таке рішення буде корисне обом сторонам», - наголосив Анатолій Кінах.
Увінчалися успіхом і урядові, ділові перемовини із Литвою та Німеччиною в контексті спільних рішень для покращення транспортної логістики через кордон з ЄС. УСПП проводив консультації з німецькими, литовськими і польськими колегами. Головна тема обговорень: експортний «перешийок» через автотранспортні перевезення недостатній для постачання необхідних обсягів зернових. До війни майже 90% цього товару експортувалося через морські порти, що зараз є неможливим через обстріли рф, мінування росією морських шляхів.
У підсумку Федеральний уряд Німеччини заявив про наміри організувати так званий «зерновий міст». Вивезення цьогорічного сільськогосподарського врожаю з України планується за допомогою залізничного транспорту – дочірнього підприємства Deutsche Bahn AG з вантажних перевезень, DB Cargo, повідомляють ЗМІ. Наразі ведуться додаткові перемовини з європейськими залізницями Польщі, Чехії, Словаччини та Румунії.
«Ми з нетерпінням чекаємо остаточного офіційного рішення щодо означених питань. Це дозволить мінімізувати економічні втрати України, що вже становлять $550 млрд. Маємо максимально полегшити умови ведення бізнесу в Україні та експорту готової продукції за кордон. Це буде новий етап безповоротної інтеграції України до ЄС, що може і повинен співпасти із наданням їй статусу кандидата на вступ до Євросоюзу», - підсумував Анатолій Кінах.