За пропозиціями ділової спільноти в Україні запустять програму безвідсоткового кредитування бізнесу

Facebook Поділитись
За пропозиціями ділової спільноти в Україні запустять програму безвідсоткового кредитування бізнесу

Про таку можливість розповів у своєму відеозверненні Президент України Володимир Зеленський.

Йдеться про розширення існуючої програми «Доступні кредити 5-7-9». На час дії воєнного стану бізнес зможе отримати кредит під 0% річних обсягом до 60 млн грн., по закінченні війни ставка становитиме 5%. Уряд підкріпив рішення нормативно у постанові №312, яка передбачає надання фінансової держпідтримки суб’єктам підприємництва шляхом здешевлення вартості кредитів.

«У разі повної реалізації цієї ініціативи економіка України зможе значно стабілізуватися. Адже до 40% бізнесу через війну, постійні обстріли військами рф, руйнування ними цивільної і логістичної інфраструктури вже призупинили роботу. Щонайменше 15% з них не відновлять діяльність в тому форматі, що була раніше. Безвідсоткові кредити як антикризову підтримку підприємництва ми пропонували ще з початку пандемії коронавірусу, коли масштаб викликів для економіки був в рази меншим. Тепер же, вважаємо, доступ бізнесу до фінансових ресурсів – ключова умова виживання підприємництва в поточних умовах», - зазначив президент Українського союзу промисловців і підприємців Анатолій Кінах.

В діловому союзі сподіваються, що така програма для бізнесу діятиме без бюрократичних перепон та буде справді масштабною. Бо наразі 21% підприємств здійснила релокацію в західні і центральні області, ще 31% в стані переміщення. Реєстрацію нової фактичної адреси обіцяють робити швидко, сам бізнес має подати відповідну заявку через Дію чи інші форми зв’язку із контролюючими органами. Проте є певні побоювання, що така швидкість не стосуватиметься банківського сектору, особливо без наявності в підприємця заставного майна.

Тому УСПП виступає за те, щоб фінансові установи видавали кредити під бізнес-плани та доведені обсяги обігу компанії, також враховували репутаційний інститут (наприклад, фірма працює давно, має справну виплату податків і т.д.).  Програма повинна діяти для широкого кола бізнесу.

«Це нормальна практика за кордоном. На основі вивіреного і реалістичного, чіткого бізнес-плану видаються позики і гранти. Бо про яку заставу у вигляді нерухомого майна чи землі йдеться, якщо в тому регіоні, наприклад, тривають бойові дії проти російського окупанта, а саме підприємство переїхало умовно на Тернопільщину. Це ті моменти, які потрібно передбачити у згаданій Президентом програмі. У свою чергу промисловці і підприємці, роботодавці, Національна тристороння соціально-економічна рада долучатиметься консультаційно до її узгодження в уряді. Ми вже надавали свої пропозиції по антикризовим нульовим ставкам для бізнесу, зараз актуалізуємо їх з огляду на воєнний стан, згадані вище  та інші ризики», - повідомив Анатолій Кінах.

Зокрема, серед пропозицій до розгляду – зосередження на кредитах до 20-30 млн., з тим, щоб збільшити кількість їх видачі для найбільш динамічного малого і середнього підприємництва.  Крупні холдинги, як правило, мають певний запас міцності, чого не скажеш про МСБ. Також було б доцільним фінансування лізингових програм для імпорту необхідного обладнання.

В УСПП переконані, що гроші повинні знаходитися в постійному обігу в економіці, а не акумулюватися в банківських резервах. Це допоможе стримати інфляцію, створити нові робочі місця для людей які тимчасово чи зовсім втратили роботу. Нагадаємо, свої домівки полишило більше 10 млн. українців, з них 3,2 млн. виїхали за кордон, а 6,5 млн. – в інші, більш безпечні  області України.