Національний банк України за наполяганням ділової спільноти переглянув граничні строки розрахунків за операціями з імпорту для товарів військового і подвійного використання та обладнання, а також за операціями з експорту деяких видів аграрної продукції.
Так, скасовано граничні строки розрахунків для товарів військового і подвійного використання та обладнання, що імпортуються виконавцями державних контрактів з оборонних закупівель. Ці зміни стосуються й імпорту відповідних товарів та обладнання з метою створення та/або розширення виробничих потужностей для виготовлення товарів оборонного призначення в межах виконання таких контрактів із державними замовниками.
Окрім того, регулятор збільшує з 90 до 120 днів граничні строки розрахунків за операціями з експорту деяких видів аграрної продукції, здійснених з 12 липня 2024 року.
Нагадаємо, раніше Український союз промисловців і підприємців, Антикризовий штаб стійкості економіки в умовах воєнного стану зверталися до НБУ із закликом збільшити граничні строки, назвавши 120 днів мінімально необхідним терміном.
Річ у тім, що в умовах війни та нестабільності логістичних ланцюгів аграрні експортери стикаються з численними труднощами, які ускладнюють своєчасне завершення операцій. Збільшення строків розрахунків до 120 днів дає змогу підприємствам краще планувати свої фінансові потоки, що, в свою чергу, сприяє підтримці ліквідності та зменшенню ризиків неплатоспроможності. Крім того, це рішення може позитивно вплинути на конкурентоспроможність української продукції на міжнародних ринках, адже довші строки розрахунків можуть бути більш привабливими для іноземних покупців, що шукають більш гнучкі умови співпраці.
«Загалом, подовження строків розрахунків є важливим кроком у підтримці економічної стабільності та стійкості аграрного сектору України в умовах війни», - наголосили в УСПП.
В діловому союзі пропонують розширити це рішення і на неаграрні сектори, такі як, наприклад, гірничо-металургійний комплекс (ГМК).
Підприємства ГМК часто працюють з великими обсягами та тривалими виробничими циклами, що потребує значного часу для завершення експортних операцій та отримання коштів від іноземних партнерів. Збільшення граничних строків розрахунків дозволить цим підприємствам більш ефективно управляти своїми фінансовими ресурсами, забезпечуючи стабільність грошових потоків та зменшуючи ризики фінансової напруженості.
Крім того, гірничо-металургійна галузь є стратегічно важливою для економіки України, і підтримка її стабільної роботи в умовах війни є ключовим завданням.
Загалом УСПП і Антикризовий штаб відмітив, що Національний банк України почав більш активно дослухатися до пропозицій і вимог промисловців, бізнес-асоціацій, експертів. Так, проведена часткова валютна лібералізація, облікова ставка знижується.
Проте ці процеси надто повільні і поки що неструктуровані, особливо це помітно в умовах воєнного стану.
Потрібні більш чіткі рішення щодо:
- створення умов та стимулювання банків кредитувати економіку,
- подальшого визначення оптимальних термінів повернення валютної виручки для ключових галузей виробництва,
- удосконалення нормативної процедури внесення коректив в терміни повернення валютної виручки, виходячи з термінів виробництва, географії експортних поставок, транспортної логістики, форс-мажорних обставин тощо.